Nej tak til statens salg af DONG til Goldman Sachs
Quoted post
Gæst |
#7002014-01-24 11:06Mennesker som Tager disse beslutninger er folkevalgte politikere , de får jo ikke straf hvis sådanne transaktioner gennemføres , det svarer til at jeg som borger sælger naboens bil og det er strafbart . Men jeg kan da godt se at dem der sidder på Dong får nogle overfede lønninger og har gjordt det i flere år , og når skæres ned alle andre steder så er deres løn steget år efterår og hvordan i alverden kan man tabe 30 milliarder på to år på en af statens ejendomme , hvad med at man lavede nogle tilbundsgående undersøgelser de rigtige steder da der er noget rivende galt i Dong og idet heletaget i Danmark vi er jo snart bombet tilbage til stenalderen på fejlslagende projekter hvad sker der er da ingen der forstår og bruge hovedet mere . Hvad om vi meldte os ud af EU da vi går og hælder milliarder i lande som lever fedt af vores velstand og gode system . I 70 erne var jeg i militæret for at være med til at vi ikke blev overfaldet af lande fra øst og i dag er vores lille land ved og gå i opløsning fordi vi har en flok udulige politikere der bare sidder og kræver ind og skalter og valter med Danmarks økonomi og når det går galt er de ved og falde over hinandens ben for at komme til , håndvasken , det er som det bare drejer sig om at få sit navn i historiebøgerne , og ikke tør stå ved deres ansvar når det så går galt . Tænk jer om i folkevalgte politikere og det er et land i styrer og ikke et matadorspil i sidder med , for når det går galt så går det rigtigt galt og det er folket der betaler prisen . Venlig hilse Tom C Hansen . |
Svar
Sandhed.dk |
#706 Re: Målet er at bringe os tilbage til "den mørke middelalder"2014-01-24 11:12:44#700: - Få danskere er klar over, hvem man tjener, når man siger JA til Bilderberg. Både Finansminister Bjarne Corydon og Statsminister Helle Thorning-Schmidt tjener Bilderberg og ikke den danske befolkning. Bilderberg tjener det såkaldte Illuminati som en frontgruppe, der skal sørge for, at beslutninger truffet højere oppe bliver bragt ud i Livet, og her er det ret smart at have styr på en finansminister, statsminister og bestyrelsesformand i DONG, thi så er man sikker på, at det bliver, som man ønsker højere oppe fra.
|
Lad mig blive en del af Danmarks fremtid
Transformér landbruget - udfas intensiv husdyrproduktion
Nej Tak til forlystelsespark på Rørvig halvøen!
Bevar de Kulturelle Siloer på Nexø Havn
Åbent brev fra akademikere til den danske regering om Gaza
STOP nyt kæmpecenter af boks-butikker i Svendborg
Vi vil fred og velfærd - ikke krig og bomber
Bevar Palads
Nej til flere grusgrave i Hornsherred og i kommunen
Er der noget, du vil ændre?
Ændring sker ikke ved at forblive tavs. Skaberen af denne underskriftindsamling stod frem og handlede. Vil du gøre det samme? Start en social bevægelse ved at oprette en andragende.
Opret selv en underskriftindsamlingAndre underskriftsindsamlinger, som du kunne være interesseret i
Bevar Lucernevejens specialbørnehave
1496 Oprettet: 2025-09-01
Bevar Asylcenter Jelling – mere end et center: børns hjem, menneskers tryghed og et kraftcenter for integration og fællesskab
1171 Oprettet: 2025-09-05
NEJ til energianlæg ved Overgaard og Sødring
667 Oprettet: 2025-08-18
Protest mod Solcellepark syd for Vestbjerg by
665 Oprettet: 2025-08-08
Restriktionsområde vedr. politiets brug af drone til grænsekontrol
470 Oprettet: 2025-08-21
Islandip Kulusullu akornanni timmisartuussineq attatiinnarli / Bevar flyforbindelsen mellem Island og Kulusuk
384 Oprettet: 2025-09-10
STOP Forskelsbehandlingen af Danske Udlandspensionister udfra geografisk bosted.
851 Oprettet: 2025-07-04
Cykelsti på Mimersgade NU!
647 Oprettet: 2025-08-15
Bevar trygheden for børn i BUM: Nej til politisk spareplan
335 Oprettet: 2025-08-27
Bedre busforbindelse mellem Veddelev og Himmelev
309 Oprettet: 2025-08-28
NEJ TAK til VE anlæg i Stenstrup/Lunde/Høje
296 Oprettet: 2025-08-29
NEJ TAK til Energiø i Ryådalen og Store Vildmose
753 Oprettet: 2025-06-23
Master ud af sårbare naturområder
238 Oprettet: 2025-09-08
Nej tak til privat poolbar ved Havnegade.
2052 Oprettet: 2025-07-20
STOP 42-METER MASTEN VED SOLBAKKEVEJ 36A
406 Oprettet: 2025-08-14
Bevar Familieboden
361 Oprettet: 2025-08-12
NEI TIL TALGILDA GÍSLATØKU Á SUÐUROYARLEIÐINI OG ØÐRUM LEIÐUM VIÐ
140 Oprettet: 2025-09-15
Støt op om større trafiksikkerhed på Odensevej, Kerteminde
122 Oprettet: 2025-09-01
Hurtig ambulancehjælp til Jelling og omegn
117 Oprettet: 2025-08-29
Styrk fremtidens unge med en juniorklub i midten af Norddjurs
116 Oprettet: 2025-06-06