Danmark Skal Ud Af EU.
En tilfældig Dansker |
/ #72015-11-09 08:06Wow... jeg bliver lige nød til at "debunk" de udsagn der er i beskrivelsen... man kan jo sige at internettet er en fantastisk ting -dog giver det enhver racistisk idiot mulighed for at skrive en masse hadefulde udsagn med facts der er forvringet eller direkte løgn. I forhold til hvad der betales til EU og hvad vi får igen: https://en.wikipedia.org/wiki/Budget_of_the_European_Union#Sources_of_income Hvis vi ser på vores samlede bidrag til EU henover en årrække fra 2007-2013 så kan i se at vores bidrag til EU består af ca. 2% af EU's samlede omsætning; dog hvis vi kigger på Netto Bidrag over perioden - så er Danmark i minus. Helt nøjagtigt er vi 853 Millioner Euro i minus... Ergo har vi modtaget 853 millioner Euro mere end vi har bidraget. Hvis vi skal tro på Wikipedia så har det været en god forretning for den gennesnitlige dansker at være medlem af EU. Så langt så godt.
Er muslimske mennesker per automatik ondsindede? Hvis svaret er ja (ifølge dem herinde) jamen så er der ikke så meget mere at snakke om. Hvis i derimod er i tvivl omkring hvorvidt ens etniske herkomst har noget at gøre med ens menneskelighed så kan man jo argumentere for at stifteren af denne underskriftsindsamling er en fremmethadende, racicstisk spade. Findes der Muslimer som ønsker et muslimsk kalifat? ja. Vi plejer dog at kalde dem ekstremister - og at pensle alle der tror på Islam som værende ekstremister, tja det svarer jo lidt til at sige at samtlige katolske præster der nogensinde har eksisteret ALTID har og ALTID VIL befamle og misbruge drengebørn. Jeg vælger nu at tro på at dette er undtagelsen frem reglen. Lad os prøve at anse problemet på en anden måde: findes der Nynazister i Danmark? Ja. Findes der muslimske ekstremister? Ja. Hvis vi skal antage at ALLE muslimer er ekstremister (som stifteren af underskriftsindsamlingen tydeligvis tror på), så må vi jo ved samme logik konkludere at ALLE danskere er Nynazister.
PERSONLIGT tror jeg ikke på at alle danskere er nynazister - jeg kan sågar bevise det, i og med at jeg er Dansker og ikke nynazist. Jeg kender desuden rigeligt med muslimer som er aktive samfundsborgere og ganske almindelige borgere. Den eneste forskel på mig og dem er deres udseende (lidt mørkere i huden med sort hård) samt at de ikke spiser svinekød.
NU KOMMER DEN HELT STORE AFSLØRING: FREMMEDHAD AVLER FREMMEDHAD - hvis i ønsker et muslimsk kalifat i Europa og en decideret religiøs krig - så bliv endelig ved med jeres fremmedhad. Hvis i derimod kunne tænke jer at Danmark blev en del at det globaliserede samfund som vi er på vej til at blive (uanset om vi er medlem af EU eller ej), så må i åbne øjnene op og se fremmede mennesker som MENNESKER og ikke som ondsindede fremmede. Stifteren af underskriftsindsamlingen er (her kommer et udemærket Amerikansk udtryk) "on the wrong side of history". Men det er ikke for sent at åbne øjnene op og vise en smule næstekærlighed (ikke at EU har noget det at gøre - men når nu der argumenteres for at EU ender med at skabe rammerne for et muslimsk kalifat så virker det relevant at bringe næstekærlighed ind i debatten). Tænk jer om, God dag derude :) |
|
Lad mig blive en del af Danmarks fremtid
Transformér landbruget - udfas intensiv husdyrproduktion
Nej Tak til forlystelsespark på Rørvig halvøen!
Bevar de Kulturelle Siloer på Nexø Havn
STOP nyt kæmpecenter af boks-butikker i Svendborg
Vi vil fred og velfærd - ikke krig og bomber
Nej til flere grusgrave i Hornsherred og i kommunen
Er der noget, du vil ændre?
Ændring sker ikke ved at forblive tavs. Skaberen af denne underskriftindsamling stod frem og handlede. Vil du gøre det samme? Start en social bevægelse ved at oprette en andragende.
Opret selv en underskriftindsamlingAndre underskriftsindsamlinger, som du kunne være interesseret i
Naturnationalparker uden demokrati – dyr uden beskyttelse
1781 Oprettet: 2025-05-30
BEVAR Centerhallen i Lillerød
2959 Oprettet: 2024-10-28
Bevar 2 biblioteker på Østerbro – Forlænget frist
2904 Oprettet: 2025-05-02
NEJ til grusgrav i Skjoldungernes Hjerte
435 Oprettet: 2025-06-19
Bevar Borgerservice på Øbro Jagtvej 227- forlænget frist
740 Oprettet: 2025-05-02
Kitaani nuna allannguttaaliukkamik pilersitsinissamut akerliuneq
320 Oprettet: 2025-06-13
STOP nyt kæmpecenter af boks-butikker i Svendborg
403 Oprettet: 2025-05-21
Bevar Landsbyordning i Kerteminde Kommune
304 Oprettet: 2025-06-20
Nej til vindmøller på Vosnæs Pynt
300 Oprettet: 2025-06-15
Luftledninger Nej Tak
441 Oprettet: 2025-05-20
✍️ Navneindsamling: Bevar BodyAttack hos SATS! 💥
147 Oprettet: 2025-06-23
NEJ TAK til Energiø i Ryådalen og Store Vildmose
112 Oprettet: 2025-06-23
Ekstraordinær generalforsamling i Aarhus Tigers Cheerleaders
110 Oprettet: 2025-05-31
✍️ Bevar Dåstrup Skole – Stop Nedrivningen!
88 Oprettet: 2025-06-22
Børnene i Sydhavnskvartererne mangler en varig klubløsning – tid til handling!
88 Oprettet: 2025-06-16
Udvidelse af tunellen fra Bramming Banegård til Ribevej/Hellesvej
87 Oprettet: 2025-06-03
Klage til Hvidovre Kommune over gentagen ulovlig og trafiksikkerhedstruende parkering på Tårnfalkevej
78 Oprettet: 2025-06-02
Bevar Organic Market Jyllinge i Møllehaven
726 Oprettet: 2025-05-25
Oprettelse af en helårs rute fra Århus til Alicante
269 Oprettet: 2025-05-07
Vi vil bevare Køge Festuge
67 Oprettet: 2025-06-02