Luk de danske grænser NU!
Gæst |
/ #920 Stop det vanvid luk grænsen nu2016-04-04 15:36Halvdelen af de uledsagede flygtningebørn fra Syrien, der kommer til Danmark og søger asyl, beder efterfølgende om familiesammenføring. Det viser et svar til Folketingets Integrationsudvalg fra integrationsminister Inger Støjberg (V) på baggrund af et spørgsmål fra Enhedslistens Johanne Schmidt-Nielsen. I perioden fra 2011 til 2015 har 105 af de 206 uledsagede syriske flygtninge, der har fået bevilget opholdstilladelse, søgt om at få familie hertil i form af familiesammenføring. At det samlede antal i øvrigt er så lavt, skyldes, at det store boom af uledsagede flygtningebørn, som kom til Danmark i sidste halvdel af 2015, ikke er registreret.
Stramninger rammer flygtninge med tilbagevirkende kraft
Læs også:
Stramninger rammer flygtninge med tilbagevirkende kraft
For hele familiens skyldNår en stor del af de uledsagede flygtningebørn ender med ansøgninger om familiesammenføring, så skyldes det blandt andet, at børnene sendes op som fortrop af forældrene. Det mener den konservative integrationsordfører Naser Khader. »Principielt bryder jeg mig ikke om, at forældre på den måde skubber deres børn foran sig. Det er selvfølgelig svært at motivfortolke, men man kunne jo få den mistanke, at børnene for nogles vedkommende sendes hertil af forældrene, for at hele familien kan få asyl,« siger han. »Og kommer man herop og siger, at man ikke kan finde sine forældre og så senere søger om familiesammenføring, så er der noget galt. Men vi skal selvfølgelig hjælpe dem, som virkelig har mistet deres forældre og familie,« siger Naser Khader.
SF i flæsket på S: I spiller flygtninge ud mod danskere
Læs også:
SF i flæsket på S: I spiller flygtninge ud mod danskere
BT beskrev i påsken, hvordan netop uledsagede flygtningebørn udgør en stadig stigende andel af den samlede flygtningestrøm. Næsten hver femte flygtning var i januar måned et uledsaget flygtningebarn. Og det giver økonomisk hovedpine hos flere af landets kommuner. Hvert uledsaget flygtningebarn koster ifølge Udlændingestyrelsen 530.000 kroner årligt i såkaldt ‘gennemsnitlig enhedspris’, og det er mere end dobbelt så meget som almindelige flygtninge - en almindelig asylansøger koster 215.042 kroner. Det er heller ikke unormalt, at en institutionsplads løber op i en million kroner om året. Antallet af uledsagede flygtningebørn har været stigende de seneste år, men er nærmest eksploderet i 2015 med et peak i november måned, hvor 503 søgte om asyl. Det er næsten lige så mange, som der kom i hele 2011 og 2012 tilsammen. Især syrere ligger højt i bunken over nationaliteter, hvor uledsagede flygtningebørn beder om familiesammenføring. |
|
Underskriftsindsamlinger fremhævet af andre brugere
Lad mig blive en del af Danmarks fremtid
Transformér landbruget - udfas intensiv husdyrproduktion
Nej Tak til forlystelsespark på Rørvig halvøen!
Bevar de Kulturelle Siloer på Nexø Havn
Vi vil fred og velfærd - ikke krig og bomber
Nej til flere grusgrave i Hornsherred og i kommunen
Er der noget, du vil ændre?
Ændring sker ikke ved at forblive tavs. Skaberen af denne underskriftindsamling stod frem og handlede. Vil du gøre det samme? Start en social bevægelse ved at oprette en andragende.
Opret selv en underskriftindsamlingAndre underskriftsindsamlinger, som du kunne være interesseret i
Bevar 2 biblioteker på Østerbro – Forlænget frist
2892 Oprettet: 2025-05-02
Naturnationalparker uden demokrati – dyr uden beskyttelse
1591 Oprettet: 2025-05-30
BEVAR Centerhallen i Lillerød
2536 Oprettet: 2024-10-28
Bevar Organic Market Jyllinge i Møllehaven
722 Oprettet: 2025-05-25
Bevar Borgerservice på Øbro Jagtvej 227- forlænget frist
723 Oprettet: 2025-05-02
Luftledninger Nej Tak
398 Oprettet: 2025-05-20
STOP nyt kæmpecenter af boks-butikker i Svendborg
328 Oprettet: 2025-05-21
Kitaani nuna allannguttaaliukkamik pilersitsinissamut akerliuneq
320 Oprettet: 2025-06-13
Støtteerklæring til Klinik Mehlsen
1462 Oprettet: 2024-02-29
Drop Odenses venskabsby i Israel, Petah Tikva
436 Oprettet: 2025-05-11
Nej til vindmøller på Vosnæs Pynt
185 Oprettet: 2025-06-15
NEJ til grusgrav i Skjoldungernes Hjerte
176 Oprettet: 2025-06-19
Oprettelse af en helårs rute fra Århus til Alicante
268 Oprettet: 2025-05-07
Klage over TV 2’s dækning af skilsmissesager: Systematisk og kønsdiskriminerende journalistik
345 Oprettet: 2025-05-18
Bevar Landsbyordning i Kerteminde Kommune
111 Oprettet: 2025-06-20
Ekstraordinær generalforsamling i Aarhus Tigers Cheerleaders
110 Oprettet: 2025-05-31
Udvidelse af tunellen fra Bramming Banegård til Ribevej/Hellesvej
87 Oprettet: 2025-06-03
Klage til Hvidovre Kommune over gentagen ulovlig og trafiksikkerhedstruende parkering på Tårnfalkevej
77 Oprettet: 2025-06-02
Shifaspace forening
72 Oprettet: 2025-05-29
Vi vil bevare Køge Festuge
67 Oprettet: 2025-06-02