Vi vil have en sidste julekalender med Pyrus
Milo89 |
/ #752015-12-06 23:35Tror jeg var Danmarks største Pyrus fan fra jeg var 4-13år. Der var ALT med Pyrus/Jan Linnebjerg på mit værelse året rundt.. alle magasiner/aviser og lign. med det mindste lille billede eller note om Pyrus/jan så havde jeg købt det for mine lommepenge.. Jeg tiggede om at få syet tøj som ham, ikke blot noget færdigproduceret klæd ud men som det rigtige tøj.. Ja jeg nærmede mig teenageårene, hang der også kun Pyrus plakater, billeder, tegninger og ALT jeg kunne skaffe... Jeg kan huske jeg på en reklame i tv for programet "hvem bor her" alene på reklamen gættede det måtte være Jan, for jeg kunne huske fra nogle billeder fra et magasin hvordan hans pynt i vinduerne var.. Jeg var nærmest besat af det.. En dag fik min mor nok og bad mig pakke alt ned, nu magtede hun ikke Pyrus mere året rundt. Siden har jeg ikke været lige så fanatisk fan, men jeg hører stadig musikken af og til, kan stadig finde på at købe et blad for at læse en artikel om ham og kommer også til mindst en koncert med Pyrus hvert år (og nej har ikke børn eller noget, kommer ofte alene..) Jeg kan huske jeg søgte ind for at få en rolle, men uden held.. Jeg husker også at jeg blev rasende da den med Mille og Molly kom, fordi jeg blev SÅ jaloux over det ikke var mig der kunne spille en af pigerne.. Og kommer der en ny, vil jeg love at jeg vil gøre alt hvad jeg kan for at få en rolle derind om ikke andet som statist. Så jeg tror den kalender har lært en rigtig meget, på en sjov måde.. Og det var let at forstå og ikke mindst var scenerne simple.. Der var selve arkivet, så det rum Bertramsen sov og så nissebo. Så tog de selvfølgelig ind i bøgerne. Men ofte blev de nogenlunde samme sted, de farede ikke rundt og en masse skift i scener og steder som mange andre julekalendre. Sidst men ikke mindst blev det aldrig sådan gyseragtig og uhyggeligt, men var spændende på andre måde. Der gjorde man kunne sove trygt om natten, uden marreridt.
|
|
Lad mig blive en del af Danmarks fremtid
Transformér landbruget - udfas intensiv husdyrproduktion
Nej Tak til forlystelsespark på Rørvig halvøen!
Bevar de Kulturelle Siloer på Nexø Havn
Vi vil fred og velfærd - ikke krig og bomber
Nej til flere grusgrave i Hornsherred og i kommunen
Er der noget, du vil ændre?
Ændring sker ikke ved at forblive tavs. Skaberen af denne underskriftindsamling stod frem og handlede. Vil du gøre det samme? Start en social bevægelse ved at oprette en andragende.
Opret selv en underskriftindsamlingAndre underskriftsindsamlinger, som du kunne være interesseret i
Bevar 2 biblioteker på Østerbro – skriv under inden 10 juni
2709 Oprettet: 2025-05-02
Naturnationalparker uden demokrati – dyr uden beskyttelse
1024 Oprettet: 2025-05-30
Bevar Organic Market Jyllinge i Møllehaven
717 Oprettet: 2025-05-25
BEVAR Centerhallen i Lillerød
2159 Oprettet: 2024-10-28
Bevar Borgerservice på Øbro Jagtvej 227
601 Oprettet: 2025-05-02
Drop Odenses venskabsby i Israel, Petah Tikva
427 Oprettet: 2025-05-11
Klage over TV 2’s dækning af skilsmissesager: Systematisk og kønsdiskriminerende journalistik
339 Oprettet: 2025-05-18
Ikke flere halve løsninger: krav om politisk handling ifm. med skolegårdene og matriklerne tilknyttet Skolen på Nyelandsvej
492 Oprettet: 2025-04-30
Luftledninger Nej Tak
304 Oprettet: 2025-05-20
STOP nyt kæmpecenter af boks-butikker i Svendborg
270 Oprettet: 2025-05-21
Oprettelse af en helårs rute fra Århus til Alicante
258 Oprettet: 2025-05-07
Støtteerklæring til Klinik Mehlsen
1461 Oprettet: 2024-02-29
Opfordring fra danske læger: Danmark skal modtage medicinsk evakuerede patienter fra Gaza
700 Oprettet: 2025-01-16
Genskabelse af Gårdbo Sø
178 Oprettet: 2025-05-06
Åbent brev til PET, politiet og regeringen
672 Oprettet: 2025-04-30
Ekstraordinær generalforsamling i Aarhus Tigers Cheerleaders
110 Oprettet: 2025-05-31
Hvor mange børn skal knække, før I reagerer?
200 Oprettet: 2025-03-28
Bevar Husum bibliotek centralt i Husum
137 Oprettet: 2025-05-03
Udvidelse af tunellen fra Bramming Banegård til Ribevej/Hellesvej
76 Oprettet: 2025-06-03
Klage til Hvidovre Kommune over gentagen ulovlig og trafiksikkerhedstruende parkering på Tårnfalkevej
72 Oprettet: 2025-06-02