Billigere nødder i Danmark!

Georg Gnyf

/ #30 Om nødder og sundhed.

2019-10-31 06:29

Jeg vil ikke tage stilling til afgifter, men i stedet påpege at pasteurisede nødder/mandler, uanset om pasteuriseringen er foregået med damp, kemikalier (PPO), eller ved radioaktiv bestråling, som hovedparten af nødder/mandler fra USA er, så fjerner behandlingen al næringsværdi, og erstatter den med acrylamid, og frie radikaler. De fedtstoffer som læger og ernæringseksperter anbefaler, omdannes ved pasteurisering til skadelige stoffer, hvorved man faktisk indtager usundt dødt materiale. 

Pasteuriseringen er lovkrav i USA, men ikke i Europa. Man kan derfor feks. få upasteuriserede spanske mandler i helsebutikker.

Som sagt vil jeg ikke tage stilling til afgifter, men hvis sundhed er argumentet, så kunne man overveje at holde de upasteuriserede produkter afgiftfrie.