Bevar erhvervsarkivet i Århus
Gæst |
/ #8 Tre udfordringer2014-09-30 00:18Stadsarkivet skal nok blive liggende i Aarhus, selvom Erhvervsarkivet flytter væk. Stadsarkivet er nemlig kommunalt modsat Erhvervsarkivet, der er statsligt. Det ændrer dog ikke på, at flytningen af Erhvervsarkivet til Landsarkivet i Viborg (der i øvrigt også er en af Hack Kampmanns smukke arkivbygninger fra 1891) rummer nogle problemer, eller skal man kalde det udfordringer: 1) Erhvervsarkivets materiale vedr. Aarhus' historie forsvinder væk fra byen. I bedste fald får kommunen forhandlet en aftale på plads med staten om at få overdraget dette lokale materiale til Stadsarkivet. I værste fald vil staten ikke give slip på materialet. 2) Når Aarhus mister et statsligt arkiv, forsvinder også en statslig læsesal, hvilket kan blive et problem for f.eks. mange universitetsforskere. I dag kan man få fremsendt materiale fra Rigsarkivet eller fra landsarkiverne til Erhvervsarkivets læsesal, netop fordi den er statslig. Der udlånes imidlertid ikke materiale til læsesale på ikke-statslige arkiver, så fremover må forskere til Viborg eller Kbh. for at se det materiale, som i dag kan fremsendes til Aarhus. 3) Staten vil formentligt afhænde Erhvervsarkivets unikke bygning af Hack Kampmann fra 1902. Man kan håbe, at kommunen vil overtage bygningen, men man kan også frygte, at staten vil sælge til højestbydende private investor. Mon bygningen i en sådan situaton vil være sikret for eftertiden? Og hvis Stadsarkivet fortsat skal have adresse i bygningen, vil det så være muligt for Stadsarkivet at udfylde pladsen i den store bygning alene? Uanset hvad er det nok ikke realistisk at forestille sig, at staten uden videre vil opgive en flytning af Ervervsarkivet til Viborg, for i rigtigt mange år har Erhvervsarkivet været administreret som en underafdeling af Landsarkivet i Viborg. Landsarkivet i Viborg er samtidig landets næststørste arkivinstitution, og Erhvervsarkivet er dermed en miniput overfor en stor mastodont. Samtidig har Erhvervsarkivet som sin hovedopgave at indsamle virksomhedsarkiver fra alle dele af Danmark, og ingen kan vel hævde, at denne opgave har en særlig lokal århusiansk forankring. Erhvervsarkivets opgave med at indsamle lokalt århusiansk materiale er blot en ekstraopgave, som opstod længe før oprettelsen af Stadsarkivet i 2011.
Min pointe er dermed kort og godt, at det vigtigste må være at sikre, at Erhvervsarkivets århusianske materiale bliver overdraget til Stadsarkivet. Og at Stadsarkivet som lokal historiefaglig institution bliver styrket, så der også i fremtiden er en central aktør for den lokalhistoriske forskning. Samtidig kan man håbe, at Statens Arkiver vil løsne de strenge udlånsregler, så der i fremtiden som kompensation kan udlånes statsligt materiale fra Rigsarkivet og landsarkiverne til Stadsarkivets læsesal, der jo som nævnt ikke er statslig men kommunal. Det sidste vil i hvert fald være en styrke for universitetet. |
|
Lad mig blive en del af Danmarks fremtid
Transformér landbruget - udfas intensiv husdyrproduktion
Nej Tak til forlystelsespark på Rørvig halvøen!
Bevar de Kulturelle Siloer på Nexø Havn
STOP nyt kæmpecenter af boks-butikker i Svendborg
Vi vil fred og velfærd - ikke krig og bomber
Nej til flere grusgrave i Hornsherred og i kommunen
Er der noget, du vil ændre?
Ændring sker ikke ved at forblive tavs. Skaberen af denne underskriftindsamling stod frem og handlede. Vil du gøre det samme? Start en social bevægelse ved at oprette en andragende.
Opret selv en underskriftindsamlingAndre underskriftsindsamlinger, som du kunne være interesseret i
Naturnationalparker uden demokrati – dyr uden beskyttelse
1779 Oprettet: 2025-05-30
Bevar 2 biblioteker på Østerbro – Forlænget frist
2904 Oprettet: 2025-05-02
BEVAR Centerhallen i Lillerød
2956 Oprettet: 2024-10-28
Bevar Borgerservice på Øbro Jagtvej 227- forlænget frist
740 Oprettet: 2025-05-02
NEJ til grusgrav i Skjoldungernes Hjerte
382 Oprettet: 2025-06-19
Kitaani nuna allannguttaaliukkamik pilersitsinissamut akerliuneq
320 Oprettet: 2025-06-13
STOP nyt kæmpecenter af boks-butikker i Svendborg
398 Oprettet: 2025-05-21
Bevar Landsbyordning i Kerteminde Kommune
299 Oprettet: 2025-06-20
Nej til vindmøller på Vosnæs Pynt
293 Oprettet: 2025-06-15
Luftledninger Nej Tak
428 Oprettet: 2025-05-20
✍️ Navneindsamling: Bevar BodyAttack hos SATS! 💥
126 Oprettet: 2025-06-23
Drop Odenses venskabsby i Israel, Petah Tikva
438 Oprettet: 2025-05-11
Ekstraordinær generalforsamling i Aarhus Tigers Cheerleaders
110 Oprettet: 2025-05-31
Bevar Organic Market Jyllinge i Møllehaven
725 Oprettet: 2025-05-25
NEJ TAK til Energiø i Ryådalen og Store Vildmose
96 Oprettet: 2025-06-23
✍️ Bevar Dåstrup Skole – Stop Nedrivningen!
88 Oprettet: 2025-06-22
Udvidelse af tunellen fra Bramming Banegård til Ribevej/Hellesvej
87 Oprettet: 2025-06-03
Klage til Hvidovre Kommune over gentagen ulovlig og trafiksikkerhedstruende parkering på Tårnfalkevej
77 Oprettet: 2025-06-02
Shifaspace forening
72 Oprettet: 2025-05-29
Oprettelse af en helårs rute fra Århus til Alicante
268 Oprettet: 2025-05-07