Støt Øland - underskriv for at ophæve samarbejde med Langeslund sogn
Kære Øboer
Støt Øland sogn - underskrive for at ophæve samarbejdet med Langeslund sogn.
Da samarbejdet med Langeslund sogn blev indgået for år tilbage, gav det rigtigt god mening. Ved at to små sogne slog sig sammen, kunne vi undgå at miste indflydelse over eget sogn og sikre vores værdier ikke blev lukkede eller solgt samt sikre at vi ikke blev en del af et større sogn, hvor vi ingen indflydelse ville få.
I dag ser situationen anderledes ud. Med salget af vores præste- og sognegård, betyder det vi ikke længere har en præst der bor på Øland, vi har ikke længere et sted til kirkelige aktiviteter, som kirkekor, nørklecafe og sensommersang. Vores konfirmandundervisning er flyttet til Langeslund for flere år siden. Vi har ikke mere vi kan miste som sogn. Derfor giver det helt reelt ikke mening at vi fortsætter samarbejdet med Langeslund sogn. Der er ikke længere nogen fordele for Øland sogn i samarbejdet.
Øland ønsker ikke at stå alene, men vil arbejde på at indgå samarbejde med Brovst sogn, som Øland har et mere naturligt tilhørsforhold til.
Medlemstallet i menighederne både på Øland og i Langeslund sogne daler og indtægter fra begravelser og bisættelser er faldende, så det vil rent økonomisk give mening at vi bliver en del af Brovst sogn. På sigt tænker vi at konfirmandundervisningen kommer til at ende i Brovst, når de unge foretrækker at have undervisning sammen med deres andre kammerater. Så der er mange fordele i at indgå samarbejde med Brovst sogn.
De underskrifter vi indsamler vil vi give videre til menighedsråds medlemmerne fra Øland med ønsket om, at de vil arbejde for at dette kan blive til virkelighed.
Med venlig hilsen
Anne Hvid Nielsen Kontakt forfatteren af dette andragende