Fingrene væk fra vores vand og varme!
Kontakt forfatteren af dette andragende
Sæt dig lige ind i sagerne, inden du protesterer.
Det er netop ikke politikerne eller staten, der skal have provenuet, når der bliver efektiviseret, men os forbrugere. Når vand og fjernvarme bliver billigere, skal du betale mindre - altså har du flere penge tilbage. Politikerne skal blot lovgive, så det bliver muligt at ændre på ejerforholdene.
Sådan hænger det sammen
Er vi som land ved at gå konkurs siden der skal sælges ud?????
Re:
helt enig. jeg er dybt forundret som indbygger i en lille by. vores lille vandværk har. 3 deltids ansatte. der er en bestyrelse på 5. alt er købt og betalt på ærke jysk maner. vi skylder aldrig en krone på noget og vi har en forenings tradioion for ikke at rutte med pengene. og man mener at det kan gøres billigere billigere end apselut kost pris, ???
hvordan kan det blive billigere med nestle super vand, mm
Re:
helt enig, vi har i vores lille by ranum et ligende lille vandværk. jeg er dog ikke aktiv i den forening ( endnu). men dog aktiv i vores lokale foreningsliv.
hvad kan være billigere end et lille lokalt vandværk som vores. og ja formodenligt også jeres som der nok ligner vores lille vandværk.
jeg forstår ikke politikerne i denne sag. og især ikke hvorfor man hemmeligholder en rapport. vi for at vide det er billigere end den kost pris vi betaler for vand og varme. hvordan kan det være billigere end et forenings drevet værk som levere vand og varme til kost prisen ?
jeg har regnet på vores varme forbrug vi kan ikke gøre det billigere end, vores fjernvarme værk.
meld jer ind i vores facebook gruppe 
https://www.facebook.com/groups/1836036709958130/
Re:
I call BS.. du mener altså i alvor at fortjeneste for salg af virksomheder og tilhørende infrastruktur og licenser vil komme i lommerne på forbrugerne? Tænk igen!
Ingen ejer jorden og dens ressourcer.. Den kan benyttes frit og er til for alle..
| This discussion has been closed. |