Protest mod DR/P1-ledelsens fyring af "Orientering"s Niels Lindvig.
Kontakt forfatteren af dette andragende
Niels Lindvigs ekspertise og lune er slet ikke til at undvære. Må beslutningen om hans fyring blive omstødt.
Jeg er bange for at jeg allerede har skrevet under, men det kan vel løses ved sortering efter indsamling af underskrifter.
Som herboende Irer, har jeg altid beundrede Niels Lindevigs faglige kompetance og enorme viden om især mit hjemland. At videregive den viden uden nogenside at falde i klicheer er en sjælden evne. Jeg kan ikke kom i tænke om en anden dansk journalist som jeg har mere respekt for eller kan nå ham til ankelsokkerne. Hver gang jeg hører hans stemme er jeg nødt til at skrue op for radioen for alt hvad han fortæller er værd at høre på. Kvalitets journalism er blevet en mangelvare i de her tider. Det er intet mindre end en skandale fra DRs side at han er blevet fyret!
Denne afskedigelse kan kun være politisk motiveret.
DR skal ikke kun være underholdning og ring ind programmer. Vi må holde fast i det seriøse.
Fyringen af Niels Lindvig
Jeg kan kun være enig i, at fyringen af Niels Lindvig er skandaløs. Det er hverken hensynet til kvalitet eller til P1-lytternes krav på at være orienteret der har båret denne beslutning. Fyringen skete lige op til afholdelsen af den skotske folkeafstemning, og fra dét øjeblik faldt dækningen af denne vigtige begivenhed nærmest til et nulpunkt. Og hvad med det brasilianske præsidentvalg, hvd har vi hørt? Ikke andet end rent referat, garneret med lidt af det sædvanlige ammestuesnak, uden baggrund, uden indføring i, hvad der ligger bag fravalget af Silva allerede i første omgang. En skændsel.
Re: Fyringen af Niels Lindvig
#14: Vibeke - Fyringen af Niels Lindvig
Hej Vibeke. Prøv at gå ind på journalisten.dk. Der kan du læse, at Niels Lindvig har nægtet at gå ind på en "fritstilling" iflg hvilken han skulle blive hjemme i sin 12 mdr opsigelsesperiode. Han fortsætter i stedet ufortrødent sit arbejde, og der har faktisk været et par indslag af ham i Orientering, senest i dag. Men det er vigtigt, at vi lyttere holder gryden i kog og fortsætter med at udbrede kendskabet til linket til underskriftsindsamlingen på tidslinjen på facebook og andre relevante steder. Der er glædeligt nok kommet 300 underskrifter på to dage, men der skal nok mere til for at overbevise ledelsen i DR. Så vi må fortsat klø på! :-) Man kan også klage over fyringen i mail til P1-chef Anders Kinch-Jensen og/eller på Orienterings facebookside. Vh Marianne Lumbye
politisk fyring
Niels Lindvig kan ikke undværes på vores radiokanal. Han er den eneste der forholder sig nuanceret og veldokumenteret til udviklingen i Latinamerika. Men det er også derfor DR´s ledelse vil af med ham. Efter deres mening er der kun plads til folk der støtter op om USA´s verdensbillede og er mikrofonholdere for udbredelsen af amerikansk statsterrorisme. Men vi må vise dem at DR er folkets radio og ikke magthavernes. Endelig er der en journalist der tør trodse magthaverne, han fortjener vores opbakning.
Re:
Fyringen er varslet til udgangen af oktober. Ind til da kan man protestere og forhåbentlig få DR/P1-ledelsen til at trække den tilbage. Ud over at skrive under på denne underskriftsindsamling, er det meget vigtigt, at man udbreder kendskabet til den, på sin tidslinje på facebook og andre relevante steder. Det er også en god ide at sende mails med linket og begrundelsen til mennesker, man formoder vil skrive under - og, selvfølgelig, er det fint, hvis de har et stort netværk, de kunne tænkes at aktivere. Man kan derudover protestere i mail til P1-chef Anders Kinch-Jensen.
Niels Lindvig er helt sikkert den eneste medarbejder på ORIENTERING som stadig har et nuancerede syn på de temaer han behandler, eller - i hvert fald - udtrykker dem.
Hellen Gade
Jeg er sikker på at salig Ib Rehné "Cairo" roterer
i sin grav over denne fyring af Niels Lindvig og
fremfører den sætning som han engang kom med i et
program fra sin pensionisttilværelse i Frankrig:
"Hvad bilder de sig ind de opblæste røvpelikaner"
Mogens Thor Møller
Vi er nået derud, hvor vi, der er arbejdsgivere via medielicens og skat må
forlange hele DRs ledelses afgang.
En kompetent medarbejder, hvis tale trænger igennem, høres og forstås og er fagligt så kompetent.
| This discussion has been closed. |