Skrivunder.net

Bevar de 15 parkeringspladser i Kanslergade og Ove Rodes Plads

H Helle Saaby · DK

Vi hilser genopretningen af Kanslergade og Ove Rodes Plads velkommen. Det er positivt, at området forbedres, og at der arbejdes med bedre fortove og byrum. Men beslutningen om permanent at fjerne eller flytte 15 af de eksisterende parkeringspladser bør genovervejes.

  1. Kommunens egne målinger viser over 100 % belægning
  2. Antallet af beboerlicenser skal holdes op mod den reelle parkeringskapacitet. I en tidligere kommunal opgørelse for Indre Østerbro var der omkring 9.960 aktive beboerlicenser og omkring 9.763 parkeringspladser. Heraf var ca. 331 pladser registreret som specialpladser.
  3. Kommunen har selv erkendt parkeringspresset for IØ-beboere
  4. Fælledparken og Parken alene skaber et ekstraordinært aktivitetsniveau med ca. 11 millioner besøg årligt.
  5. Erstatningspladser 300–500 meter væk er ikke nødvendigvis reelle erstatningspladser

Vores opfordring

Bevar de 15 pladser. Forbedr fortovene. Sikr fremkommeligheden. Undersøg mulighederne for flere pladser. Men fjern ikke lokal parkeringskapacitet, før det er dokumenteret, at den reelt kan erstattes, hvilket vi ikke mener er muligt.

 

 

Del denne underskriftsindsamling

Hjælp denne underskriftindsamling med at få flere underskrifter.

Indsæt linket i en besked, og send det til venner, som måske vil skrive under.




Betalt Annoncering

Skrivunder.net vil annoncere denne underskriftindsamling over for 6,000 personer.

Lær mere...

Vælg dit budget
Betalingsmetode
Betalingsmetode