Erklæring fra sundhedsfagligt personale vedrørende Covid-19. (Alle andre har også mulighed for at underskrive erklæringen)
- Underskriftindsamling
- Beskeder 2
- Underskrifter 39 471
- Kommentarer
- Statistik
- Fortrolighedspolitik
- Ekstra Synlighed
Erklæring fra sundhedsfagligt personale vedrørende Covid-19:
Fra et sundhedsfagligt perspektiv stiller vi os uforstående overfor de lovindgreb, som regeringen og folketinget har foretaget i forbindelse med det aktuelle udbrud af Covid-19. Vi er bekymrede for de sundhedsmæssige, sociale og økonomiske konsekvenser, som indgrebene har i forhold til befolkningens generelle trivsel og vores rettigheder som mennesker. Vi oplever, at de indgreb, der er foretaget, hviler på et meget spinkelt sundhedsfagligt grundlag, og at alvoren i det aktuelle udbrud af Covid-19 ikke står mål med konsekvenserne af indgrebene.
Vi oplever, at disse indgreb har ført til en sygeliggørelse af raske mennesker og har skabt angst og splittelse i befolkningen.
Konsekvenserne af indgrebene, som regeringen og folketinget har indført, er ude af proportioner og gør mere skade end gavn for os alle sammen som enkeltpersoner, for sundhedsvæsenet og for det danske samfund som helhed. Vi mener, at restriktionerne og indgrebene bør ophæves øjeblikkeligt, så vi igen kan få et trygt og velfungerende samfund.
I øvrigt mener vi, at det er uetisk at fratage selvstændigt tænkende, følende og medfølende mennesker retten til at leve og dø, som vi hver især måtte ønske det, herunder at fravælge en given behandlingsform. Derfor tager vi afstand fra tvangsaspekterne i hasteloven og fra udkastet til den nye epidemilov (1).
Følgende ligger til grund for vores erklæring:
1: Der er ikke og har aldrig været nogen sundhedsfaglige myndigheder, der har anbefalet nedlukning af landet og indgreb i Grundloven og i Den Europæiske Menneskerettighedskonvention. Tværtimod har direktør i Sundhedsstyrelsen, Søren Brostrøm, advaret mod nedlukning og indgreb i forsamlingsfriheden (2).
2: Sundhedsstyrelsens rolle:
Departementschef bad Sundhedsstyrelsens direktør, Søren Brostrøm, om at "forlade ansvaret for proportionalitet". Med de ord blev Søren Brostrøm bedt om at tilsidesætte sin faglighed som embedsmand, mener professor i sundhedsøkonomi ved Syddansk Universitet, Jes Søgaard. Det er skrevet i bydeform, så det er ikke et høfligt forslag, men en ordre, at Søren Brostrøm skal forlade proportionalitetsprincippet, som er noget af det vigtigste i embedsmænds faglighed. Det handler om, at man altid skal opveje konsekvenserne af en given handling over for handlingens effekt. For eksempel omkostningerne ved at lukke et samfund ned for at bringe antallet af kontakter i befolkningen ned og dermed undgå smittespredning. Det betyder jo, at der er en masse aktiviteter i samfundet, som vi gerne vil have, sættes på pause. For eksempel i sundhedsvæsenet, hvor operationer og behandlinger udskydes. Men det kan også være samfundsøkonomiske konsekvenser bredt forstået eller frihedsrettigheder. Den slags afvejninger skal embedsmænd lave. Det er normalt det, vi forstår ved faglighed i embedsværket,« siger Jes Søgaard (3).
3: Dødeligheden for Covid-19 er lav i forhold til, hvad vi normalt anser for værende håndtérbart og acceptabelt i en influenzaepidemi:
Statens Seruminstitut: Influenza i sæsonen 2017/2018: Estimeret dødelighed relateret til Influenza: 2.822 døde eller 48,8 døde pr. 100.000 indbyggere (4).
Covid-19: Antal døde i relation til Covid-19 pr. 5. oktober 2020: 659 døde eller 11,4 døde pr. 100.000 indbyggere (5).
4: Gennemsnitsalderen for dem, der er døde med Covid-19, er et år højere end den gennemsnitlige levealder i befolkningen, nemlig 82, og risikofaktorerne ligner de risikofaktorer, som man ser ved forløb med influenza og lungebetændelse (6).
5: Både Sundhedsstyrelsen og flere sundhedsøkonomer har siden midt i marts vurderet, at det danske sundhedsvæsen ville være tilstrækkelig rustet til at håndtere Covid-19, selv i det værst tænkelige scenarie, hvor op til 2.900 smittede ville få behov for respirator-behandling i løbet af en periode på tre måneder (svarende til 866 respirator-pladser) (7).
6: Der er ikke fremlagt tilstrækkelig argumentation for behovet for og brugen af PCR-test i det store og ressourcekrævende omfang, det sker nu.
7: Regeringens corona-politik har indtil videre kostet samfundet op mod 207 milliarder kroner (8).
8: Sundhedsstyrelsen har i en mail til Ældre- og Sundhedsministeriet af 14. februar 2020 efter drøftelse med og samlet tilslutning fra Statens Serum Institut, Styrelsen for Patientsikkerhed og Sundhedsstyrelsens sagkyndige i infektionsmedicin, vurderet følgende:
”På den baggrund finder Sundhedsstyrelsen, at den nye COVID-19 bedst kan sammenlignes med sygdomme opstillet på epidemilovens liste B, særligt ”Influenza, præpandemisk alarmperiode”, mens det samtidig ikke kan indstilles at sygdommen opføres på liste A, da sygdommens alvorlighed m.v. ikke kan berettige at COVID-19 betegnes som alment farlig. Sundhedsstyrelsen finder dog samtidigt, at den nye COVID-19-sygdoms pandemiske potentiale berettiger til at sygdommen opføres på liste B.” (9)
Kildehenvisninger:
1) Berlingske, 7. okt. 2020 https://www.berlingske.dk/politik/laekket-udkast-til-ny-epidemilov-afsloerer-helt-ny-magtbefoejelse-til
2) TV2 Østjylland, 25. maj 2020 https://www.tv2ostjylland.dk/tv2dk/brostroem-advarede-1-marts-mod-stor-nedlukning
3) Berlingste, 29.maj 2020
https://www.berlingske.dk/danmark/sundhedsoekonom-om-besked-til-brostroem-den-er-grim-den-her
4) Statens Seruminstitut https://www.ssi.dk/sygdomme-beredskab-og-forskning/sygdomsovervaagning/i/influenzasaesonen---opgoerelse-over-sygdomsforekomst-2018-19
5) Danmarks Statistik https://www.dst.dk/da/Statistik/emner/befolkning-og-valg/befolkning-og-befolkningsfremskrivning/folketal
6) Statens Seruminstitut https://www.ssi.dk/aktuelt/nyheder/2020/9500-danske-covid-19-patienter-kortlagt-for-forste-gang
7) Politiken, 13. marts 2020 https://politiken.dk/forbrugogliv/sundhedogmotion/art7702739/Selv-i-skr%C3%A6kscenariet-vil-Danmark-have-respiratorer-nok-til-at-behandle-kritisk-syge-coronapatienter
8) Finansministeriet, 28. april 2020 https://www.berlingske.dk/oekonomi/coronakrisen-har-slaaet-et-kaempe-hul-i-statskassen-nu-skal-nicolai
9) Aktindsigt fra Sundhedsstyrelsen, kan fremvises på anmodning.
Initiativgruppe:
Christian Akim Jacobsen, Dr.med., Specialeansvarlig overlæge,
Abenrå.
Jørn Bech Laursen Dr.med, Ph.D. Privaltpraktiserende speciallæge i internmedicin og kardiologi, Charlottenlund.
Mette Maja Mouritsen. Speciallæge i almen medicin, Hillerød
Kim Varming. Speciallæge i klinisk immunologi, Aalborg.
...Vis mere
Kim Varming Kontakt forfatteren af dette andragende
Administrer dine underskrifter
Har du ikke modtaget bekræftelsese-mailen eller ønsker du at fjerne din underskrift?
Administrer dine underskrifterDel denne underskriftsindsamling
Hjælp med at skaffe flere underskrifter til denne indsamling
Betalt Annoncering
Log in for at administrere din anmodning. |
Underskriftsindsamlinger fremhævet af andre brugere
Lad mig blive en del af Danmarks fremtid
Nej Tak til forlystelsespark på Rørvig halvøen!
Transformér landbruget - udfas intensiv husdyrproduktion
Bevar de Kulturelle Siloer på Nexø Havn
Vi vil fred og velfærd - ikke krig og bomber
Nej til flere grusgrave i Hornsherred og i kommunen
Er der noget, du vil ændre?
Ændring sker ikke ved at forblive tavs. Skaberen af denne underskriftindsamling stod frem og handlede. Vil du gøre det samme? Start en social bevægelse ved at oprette en andragende.
Opret selv en underskriftindsamlingAndre underskriftsindsamlinger, som du kunne være interesseret i
Bevar 2 biblioteker på Østerbro – Forlænget frist
2884 Oprettet: 2025-05-02
Naturnationalparker uden demokrati – dyr uden beskyttelse
1520 Oprettet: 2025-05-30
BEVAR Centerhallen i Lillerød
2481 Oprettet: 2024-10-28
Bevar Organic Market Jyllinge i Møllehaven
722 Oprettet: 2025-05-25
Bevar Borgerservice på Øbro Jagtvej 227
714 Oprettet: 2025-05-02
Luftledninger Nej Tak
384 Oprettet: 2025-05-20
Klage over TV 2’s dækning af skilsmissesager: Systematisk og kønsdiskriminerende journalistik
343 Oprettet: 2025-05-18
STOP nyt kæmpecenter af boks-butikker i Svendborg
304 Oprettet: 2025-05-21
Kitaani nuna allannguttaaliukkamik pilersitsinissamut akerliuneq
261 Oprettet: 2025-06-13
Drop Odenses venskabsby i Israel, Petah Tikva
436 Oprettet: 2025-05-11
Støtteerklæring til Klinik Mehlsen
1461 Oprettet: 2024-02-29
Ikke flere halve løsninger: krav om politisk handling ifm. med skolegårdene og matriklerne tilknyttet Skolen på Nyelandsvej
498 Oprettet: 2025-04-30
Oprettelse af en helårs rute fra Århus til Alicante
263 Oprettet: 2025-05-07
Opfordring fra danske læger: Danmark skal modtage medicinsk evakuerede patienter fra Gaza
703 Oprettet: 2025-01-16
Ekstraordinær generalforsamling i Aarhus Tigers Cheerleaders
110 Oprettet: 2025-05-31
Udvidelse af tunellen fra Bramming Banegård til Ribevej/Hellesvej
85 Oprettet: 2025-06-03
Klage til Hvidovre Kommune over gentagen ulovlig og trafiksikkerhedstruende parkering på Tårnfalkevej
77 Oprettet: 2025-06-02
Shifaspace forening
72 Oprettet: 2025-05-29
Vi vil bevare Køge Festuge
67 Oprettet: 2025-06-02
Genskabelse af Gårdbo Sø
186 Oprettet: 2025-05-06