Skrivunder.net

Nej tak til det nye rygeforbud

Kontakt forfatteren af dette andragende

Wengel#1 Aug 28, 2012, 13:52

Til ingen hjælp

Den nye rygelov, hjælper på ingen måde nogen, ved min skole står alle rygerne nu bare på en sti hvor alle folk kommer forbi, der ligger skodder over det hele, og dem der kommer forbi, bliver røget lige i hovedet, selvom det ikke er meningen. Det kan da ikke passe at den nye rygelov også skal gå ud over dem som ikke ryger, som det ser ud lige nu, gør den også det.

Mathias Geertsen#2 Aug 28, 2012, 14:05

Re: Til ingen hjælp

#1: Wengel - Til ingen hjælp

Jeg er fuldstændig enig. Den virker til at gøre mere skade på "usykyldige mennesker" fremfor at hjælpe dem. Derfor burde denne rygelov afskaffes hurtigst muligt

christian#3 Sep 16, 2012, 09:04
der er ikke længere plads til alle i vores land. tolerance overfor anderledes tænkende er efterhånden nul.
Gæst#4 Mar 15, 2013, 15:04
Jeg syntes det er tid for civil ulydighed nu, det kan ikke gå for hurtigt, stasi staten Danmark
Hanne#5 Nov 09, 2015, 09:42

Jeg mener, at disse fanatiske mennesker, som tror, at de skal bestemme, om vi må ryge, spise bacon, drikke osv., de er gået langt over stregen. For hvor er det dobbelt moralsk at forbyde disse dejlige vaner, når man så bliver ved med, at importere varerne , for at kunne skovle skatteafgifter ind. I det hele taget, er samfundet styret af tv med deres korrekte holdninger, slippe for det , kan man ikke, for vi skal jo betale licens. Gud fader bevares.