Nej tak til statens salg af DONG til Goldman Sachs
Kontakt forfatteren af dette andragende
Hvad laver kammerherre Fritz Schur? Er han ikke formand for bestyrelsen i DONG. Hvorfor har han ført firmaet ud i dette morads?
Fritz Schur er bilderberger.....lige som Corydon, Thorning, Nyrup, Lykketoft, Fogh, Ritt, med flere.
Vestager er Trilateral Commision medlem....lige som Lene Espersen.
Bilderberg og Trilateral er en slags "søskende".
Vidste I, at der ligger en kendelse i Haag om arrest af Kissinger, som har indflydelse i begge "loger"....
Der trænger i den grad til at blive luftet ud.
Dette er en god begyndelse
Re: Re: Re: Invitation til Jens Rhode
#9487: Martin E. Haastrup - Re: Re: Invitation til Jens Rhode
Jeg vil gerne skrive til Messerschmidt og opfordre ham til at tale til demostrationen, problemet er bare at jeg ikke er en af arrangørerne og ikke ved om han får lov, så det er et lidt tomt brev at sende, hvis så han ikke må tale.
"Morgan Stanley and Nordea are advisers for DONG Energy in the deal that could be closed as early as next week, the newspaper said." http://uk.reuters.com/article/2013/09/27/dong-goldman-sachs-idUKL5N0HN0L420130927
Morgan Stanley har ligesom goldman sachs et meget blakket ry. http://www.youtube.com/watch?v=xhsqSS3i5UU - Tjener stort på amerikanske borgeres merpris på netop energi...
så de kan arbejde for danske arbejdspladser.
This comment has been removed by the person who wrote it.
Reason for the removal: Tastefejl
Re: Corydon, de "uvidende danskere" og Goldman Sachs
Er det her årsagen til lastværket?
Følgende springer straks en i øjnene under GS tilbuddet:
"- En attraktiv aktieoptionsordning for DONG Energys ledelse."
http://finans.tv2.dk/nyheder/article.php/id-73365214:se-hele-dokumentet-fra-pensiondanmark-her.html
Dong Salg
Gad vide om der er nogen der har skævet til den Norske model mmmm, gad vide hvordan den er strikket sammen? Det forlyder at den norske stat får/har en fond med en del på kistebunden, er der nogen der ved noget om dette?
Re:
Svaret vil uundgåeligt være stærke fløje (som ikke kan finde sammen), men som må presse midtersuppern på plads i forhold til befolkningens ønsker
Re:
Helt enig - det er da et dilemma: i fremtiden har vi kun 2 partier at stemme på, Enhedslisten og DF. Det er ikke det, jeg ønsker mig mest - men det er trods alt bedre end at 'gå i seng med Goldman sachs'. Et modbydeligt firma - med en modbydelig moral.
This comment has been removed by the person who wrote it.
Jeg forstår ikke at man kan omfavne en så gennemsyret kynisk og usympatisk magt organisation som Goldman Sachs
Farvel demokrati.
Som SF´er skammer jeg mig langt ud over horisonten over at mit parti ikke længere har moral til at stå fast på noget som helst. Der er efterhånden ikke længere noget alternativ til blå blok andet end EL, som stadig drømmer om revolutionen.
Hvad er det der sker for dem der inde på borgen ? Ud af den blå regering i en fart, så der bare er lidt rygrad tilbage andet end den våde Cecil, som står så tydelig og svajer nu. Vi bliver sgu sat i bås med arrogante Corydon og Co. Det kommer desværre til at følge os i mange år fremover og stå som endnu en skamstøtte over deltagelsen i denne regering. I medgang og modgang er som regel et godt mantra, men at sælge dele af sin sjæl til skamløse kapitalister, der kun har rå udbytte af andre på dagsordenen samt et langvarig og rystende CV på samvittigheden...der må grænsen altså være.
Man skal ikke æde l... bare for at blive på taburetterne.
Ole
| This discussion has been closed. |
Det er ikke for sent at tænke sig om
Regeringen må forholde sig konstruktivt til den folkelige modstand. Når Enhedslisten meget firkantet fremturer med, at det udelukkende er interessant, såfremt danske pensionskasser køber aktierne, i stedet for Goldman Sachs, skal det retfærdigvis siges, at de danske pensionskasser skal sikre deres medlemmer størst muligt afkast. Her er der ingen forskel. Det der er det springende punkt er, at Goldman Sachs ikke har til hensigt, at følge de danske skatteregler, men gemme skattekronerne væk i skattely, samtidigt med, at de får vetoret med en aktiepost på 19%. Det er helt uhørt. Vi har tidligere lavet en ikke særlig fornuftig aftale med A P Møller om vores olie og gas. Nu er vi godt på vej til at gøre kunststykket om. Regeringen må være ansvarlige og ikke forære vores værdier væk, for måske i fremtiden, at sende en større regning for "misforståelsen" til nuværende og kommende skatteydere. Når der ikke har været andre udenlandske "seriøse" købere end Goldman Sachs, så kan det sikkert skyldes, at der ikke er den store tiltro til ledelsen af DONG, og DONG har mistet mange kunder de senere år. Der er ganske enkelt for stor risiko ved at investere i DONG. Vi kan stå med to dårlige sider af samme sag. Skal danske pensionsopsparer miste penge i DONG eller skal alle skatteyderne betale regningen for regeringens uansvarlighed? Det er ikke for sent at tænke sig om!