Nej tak til Gensidig Forsørgelsespligt!
Kontakt forfatteren af dette andragende
Dette debatemne er skabt automatisk af underskriftindsamlingen Nej tak til Gensidig Forsørgelsespligt!.
Gæst |
#9012016-09-20 18:03Fordi vi er ramt af denne lov. Vi har 5 børn og min mand er den eneste af os, som har fuldtidsarbejde. Det er svært med en stor familie, når jeg ingen mulighed har for at få kontanthjælp. En absurd lov for især storfamilier at vi via den lov kan blive fattigere. Når Danmark i forvejen har problemer med at få folk til at få flere børn, ja så hjælper denne lov i hvertfalder ikke på det i forvejen gennemsnitlige lave fødselstal. |
Gæst |
#9022016-11-04 09:50alle burde kunne forsørge sig selv det er ikke rimelig at man skal forsørge hianden det er forkastelig at den lov ikke for længe siden er blevet ændret så et klart nej til forsørgelsespligt er ikke os alle der har økonomisk mulighed for at forsørge et andet menneske hvis man eks er på førtids pension pension gennerelt kontanthjælpsmodtager lavt lønnede ect så den lov skal stoppes nu NEJ TIL GENSIDIG FORSØRGELSEPLIGT |
Den ramte |
#904 Urimelig gensidig forsørgerpligt, rammer skævt2018-09-18 16:34Lad os tage et eksempel: 2 mennesker finder sammen. Den ene står med en stor gæld, på grund af en tidligere ægtefælle, hvor gælden ikke er mulig at opdele på grund af banken. Den anden har arbejdet hele sit liv fra sit 13. år, ind til sin nedslidning både fysisk og psykisk. De 2 mennesker har i mellemtiden fundet sammen. Da den ene har et ok job, men samtidigt har en stor gæld, sker der det, at førtidspensionisten, som jf. Beskæftigelsesministeriets hjemmeside er berettiget til en førtidspension på (2018 individuel/enlig)
Da førtidspensionisten nu er gift, reduceres førtidspensionen med 2.796 kr. før skat, idet fordelen ved at være samlevende og gift, tages fra førtidspensionisten, før der skal afregnes skat. Dernæst reduceres førtidspensionistens levegrundlag yderligere, idet den første person har en rimelig indkomst (Men en stor gæld som vedkommende ikke kan betale selv). Det ender ud med, at den af beskæftigelsesministeriet oplyste førtidspension, reduceres til kr. 4.308 efter skat af Udbetaling Danmark Udbetaling Danmark fremsender ikke udspecificeret reduktion af førtidspensionen, men fremsender udelukkende en konstatering om, hvilket beløb der vil blive udbetalt hver måned efter skat. En førtidspension, hvoraf der skal betales for medicin, børnebidrag, osv., samtidigt med, at førtidspensionisten skal være med til at forsørge den person, som har den rimelige løn, men samtidigt en meget stor ubetalelig gæld. Banken vil ikke hjælpe parret, idet forholdet med at være gift i Danmark gør, at der automatisk ses på den samlede indkomst. Dette på trods af ægtepagt der adskiller parrets økonomi fuldstændigt.
Dette kalder man gensidig forsørgerpligt i Danmark, og det fornemmes, at både Politikere og befolkning desværre bakker op om dette, idet der ikke umiddelbart bliver indsamlet tilstrækkelige underskrifter på kort tid. | |||
|
Lad mig blive en del af Danmarks fremtid
Nej til flere grusgrave i Hornsherred og i kommunen
Ja tak til udvikling- Nej tak til Heliport i Hvide Sande
Transformér landbruget - udfas intensiv husdyrproduktion
Nej Tak til forlystelsespark på Rørvig halvøen!
Bevar de Kulturelle Siloer på Nexø Havn
Er der noget, du vil ændre?
Ændring sker ikke ved at forblive tavs. Skaberen af denne underskriftindsamling stod frem og handlede. Vil du gøre det samme? Start en social bevægelse ved at oprette en andragende.
Opret selv en underskriftindsamlingAndre underskriftsindsamlinger, som du kunne være interesseret i
Lad mig blive en del af Danmarks fremtid
2798 Oprettet: 2025-01-22
STOP NEDSKÆRING AF NØDVENDIG INFORMATION & UNDERHOLDNING TIL DANSKERNE!
861 Oprettet: 2025-02-06
Nej tak til “Boliger ved Idræts Alle i Bramming”
604 Oprettet: 2025-01-30
Nej tak til Energipark Vallø i Køge Kommune
2899 Oprettet: 2024-11-06
Bevar Solgården - en oase for børn i Hvidovre!
443 Oprettet: 2025-02-10
Opfordring fra danske læger: Danmark skal modtage medicinsk evakuerede patienter fra Gaza
351 Oprettet: 2025-01-16
Bevar special skolen Natur og Helheds Skolen, Christiansfeld
292 Oprettet: 2025-01-17
Lad Gudenåen rende frit
136 Oprettet: 2025-02-13
Nej til kæmpemøller nær Alken, Svejstrup og Boes
232 Oprettet: 2025-01-04
Skriv under: Palæstinensisk kultur har også ret til ytringsfrihed!
576 Oprettet: 2024-12-30
Stop byggeplanerne i Solberg Parkkirkegård på Gravens Rand.
698 Oprettet: 2024-11-16
Bevar broen over A26/Thorstedvej
303 Oprettet: 2025-01-07
Aktion for børneteatret
108 Oprettet: 2025-02-03
ET HYGGELIGT OG AUTENTISK MILJØ PÅ HUNDESTED HAVN
946 Oprettet: 2024-11-26
BEVAR DEN DIREKTE TOG-FORBINDELSE MELLEM MIDT- OG VESTJYLLAND OG KØBENHAVN
2957 Oprettet: 2024-11-24
Nej til udenlandske militærbaser i Danmark udenfor dansk lov og ret.
75 Oprettet: 2025-02-02
Etablering af Lindved trinbræt/station på Svendborgbanen
557 Oprettet: 2024-11-28
Underskriftindsamling mod opsætning af vindmølle ved Hjørring Renseanlæg
69 Oprettet: 2025-02-10
Nej til Kæmpevindmøller mellem Sandby, Svinninge og Hørve
633 Oprettet: 2023-03-05
Bevar Naturbørnehaven Boddumhus - naturtilbud til børn i daginstitutioner
262 Oprettet: 2025-01-11