Skrivunder.net

1millionnej - til kæmpevindmøller på land

Kontakt forfatteren af dette andragende

Gæst#1 Nov 04, 2012, 10:39

Sig det videre

Fortæl andre om denne underskriftindsamling - det er det allervigtigste
Tusind tak for alle underskrifter

Med venlig hilsen
Marie Hjort

This comment has been removed by the person who wrote it.

Reason for the removal: At kommentaren er med mit telefonnummer. Og at jeg troede, at kommentaren udelukkende gik til personerne bag initiativet

Henriette#3 Dec 09, 2012, 22:31
Kære initiativtagere

Fantastisk idé I har fået.
Held og lykke med projektet.
Hilsen fra Henriette
Stig#4 Dec 10, 2012, 08:45

Kæmpe vindmøller

Ud på havet med de store møller, der er plads nok, og så generer de ingen.
Karen#5 Dec 12, 2012, 19:52
Måske skal man bare acceptere at kæmpe vindmøller ikke hører til i et tæt befolket land. Det er ikke i orden at opsætte møller så tæt på beboelser at skygger og lyde vil kunne genere.
Vi har til gengæld masser af lavvandede områder i DK som kunne bruges.
Hjælp folk i landområderne. Skriv under.
Christian Boje Korsgaard#6 Jan 16, 2013, 17:38

Kæmpe vindmøller

Disse kæmpe vindmøller på land generer så mange mennesker med den evige larm.
Ud på havet med dem, hvor de ikke kan generer nogen.
windson#7 Jan 23, 2013, 01:14
Så har jeg skrevet under. Få lige rettet jeres stave-, taste- og grammatikfejl. Så fremstår I mere seriøst. Mvh. Jakob.
Marie Hjort#8 Jan 24, 2013, 11:35

Re:

#7: windson -

Tak Jakob

Jeg er nok en dårlig kandidat til at finde dem, men jeg skal forsøge ;)

Hilsen Marie

This comment has been removed by the site administration.

Reason for the removal: spam

Windson#10 Jan 25, 2013, 23:22

Re: Re:

#8: Marie Hjort - Re:

Vedr. hjemmeside:

Prøv den gratis hjemmeside-service, der hedder Wordpress. Den finder du her: http://www.wordpress.com

Hvis du/I synes at Wordpress er for indviklet, så kik på Googles tilsvarende gratis service, der hedder Blogger, som findes her: http://www.blogger.com

Der ligger masser af vejledninger og guides til både Wordpress og Blogger på nettet. Det meste er dog på engelsk.

Held og lykke,

Mvh. Jakob :-)

 

Poul Nielsen#11 Jan 26, 2013, 09:55
Kære Marie Hjort
Tak for din store indsats, for at undgå disse enorme industrielle kæmpevindmøller på land.
Hvis man gerne vil vide mere om, hvad det betyder at blive nabo til disse giganter, og hvilken indvirkning de har på fugle, dyr, natur og mennesker, kan jeg anbefale at søge viden på følgende hjemmesider: www.stilhed.eu, www.vmmo.dk eller www.epaw.org. Ingen bør efter besøg på disse sider være i tvivl om at kæmpevindmøller kun bør opstilles langt ude på havet. De må og skal overvinde den vandskræk, den grådige vindindustri og dens lige så grådige investorer påførte dem.

Med venlig hilsen
Poul Nielsen
Marie#12 Jan 27, 2013, 12:36

Re: Selv tak

#11: Poul Nielsen -

Hej Poul

Min indsats er såmænd beskeden - det er alle jer andre som laver arbejdet med at sprede kendskabet til denne underskriftsindsamling ud i jeres netværk :) Så hermed et stort: Selv tak

Hilsen Marie

Marie#13 Jan 27, 2013, 12:38

Re: Re: Re:

#10: Windson - Re: Re:

Tak for hjælpen, Jakob. Jeg prøver at sætte mig ind i det (hvis ingen andre får lyst ;)

Hilsen Marie

Kic#14 Jan 31, 2013, 15:45

flere underskrifter

Jeg håber også, at nogle har lyst til at skrive under for borgere i Stevns Kommune. Vores "høringsperiode" slutter den 4. februar. Sæt din underskrift via www.megamøller.dk
Tak for hjælpen
Niels K.#15 Feb 08, 2013, 10:15

Ingen holdbare argumenter for megamøller

Vindenergi er ødelæggende for landets økonomi. For hver megawatt vindenergi, som etableres, skal der være en tilsvarende konventionel backup-kapacitet i form af f. eks. kulfyrede værker. Forrentning og afskrivning af denne kapacitet skal lægges til produktionsprisen for vindenergi, som hermed bliver den dyreste energiform overhovedet. Hvis vindenergi skulle etableres på markedsvilkår, ville der ikke være nogen produktion overhovedet, men kun enkelte forsøgsmøller.

Den dag, hvor man effektivt kan lagre vindenergi, kan vindenergi, blive interessant som energikilde. Energi, som leveres som vinden blæser, er derimod tæt på at være værdiløs.

CO 2 argumentet holder heller ikke. Virkningen af CO 2 er ikke proportional, men logaritmisk, og en fordobling af CO 2 niveauet fra det nuværende vil stort set være uden virkning på jordens temperatur, da CO 2 for længst har passeret det niveau, hvor drivhuseffekten er udtømt (ca. 300 ppm.) Derfor har IPCC været nødt til at indbygge ubeviste feedback mekanismer i sine modeller for at få dem til at vise fremtidige temperaturstigninger. 16 års fravær af globale temperaturstigninger viser, at disse feedback mekanismer er ren fantasi. De eksisterer ikke.

Opstilling af kæmpevindmøller, som ødelægger miljøet i mange kilometers omkreds kan, hvor den gennemføres, tages som udtryk for afgrundsdyb foragt for borgernes livskvalitet kombineret med en lige så afgrundsdyb uvidenhed hos de politiske beslutningstagere. Man holder hermed liv i en urentabel miljø-ødelæggende industri, som alene eksisterer i kraft af tvangsudskrevne bidrag fra borgerne.

Mere information om IPCC's CO2-svindel findes i denne artikel:
http://wattsupwiththat.com/2010/03/08/the-logarithmic-effect-of-carbon-dioxide/

Gæst#16 Feb 15, 2013, 20:55

Re: Ingen holdbare argumenter for megamøller

#15: Niels K. - Ingen holdbare argumenter for megamøller

dvs at for hver MW vindenergi der stilles op kan man fjerne en MW kulfyret energi indtil der er ligevægt, det må da være godt for miljøet. dermed ikke sagt at møllerne behøver og stå i folks baghave

 

 

Marie#17 Feb 23, 2013, 13:03

Re: Re: Ingen holdbare argumenter for megamøller

#16: - Re: Ingen holdbare argumenter for megamøller

Næh, du har bare begge dele kørende,  for folk vil også have varm mad og varme de dage vinden ikke blæser. Og derofr har vi nogle gange dobbelt og må forære strøm til vores nabolande

Gæst#18 May 11, 2013, 19:33
Vi skal naturligvis have vindmøller, men de skal opstilles under hensyntagen til naboerne.
Gæst#19 Jun 14, 2013, 06:32

Også på Djursland

Vi har problemet tæt inde på livet på Djursland hvor man bl.a. I Elløv Enge i et flot naturområde vil placere 4 mega-Møller. Disse afholder grænsen på 500 meter til nærmeste bebyggelser men vil ødelægge området og dermed livskvaliteten for en masse mennesker, der har slået sig ned i denne naturperle.
Gæst#20 Jun 19, 2013, 19:05

Re: Også på Djursland

#19: Thøger Pauli - Også på Djursland

Det er en stor skam! Du er velkommen til at kigge ind på www.stopkostervig.dk hvor der ligger nogle fine indsigelser som beskriver forskellige problematikker ved vindmøller. Håber I kan få god hjælp fra landsforeningen naboer til kæmpevindmøller

Hel hårdt er de ramt i Australien hvor Vestas har startet en landsdækkende og meget aggressiv kampagne for at beholde deres spirende marked. Det er helt uhyrligt derovre nu og utroligt hvor langt vindmølleindustrien vil gå. De sidder sågar og reklamerer med danmark som et land hvor det går godt med vindmøller. I canada har de skåret ørnereder ned for at fortrænge ørne så der er plads til vindmøller. Det er meget trist altsammen. Penge er det helt store problem nu for modstanderne for systemet er så korrupt at det kun er ved domstolene at sagerne kan vindes. Derfor er det også vigtigt at vindmøllegrupperne melder sig ind i landsforeningen og betaler de 100 kr. - de forstår at strække pengene langt! og bruge dem godt!

Hilsen

Marie

Gæst#21 Jun 23, 2013, 07:45
Vindmøller bør placeres på lavt vand i de danske farvande - der er mange muligheder
Gæst#22 Jun 25, 2013, 15:55
NEJ! - til vindmøller i beboede områder. Ødelæg ikke menneskers,dyrs og naturens liv. Er vores land i øvrigt stort nok, til denne form for energi?
Marie#23 Jun 27, 2013, 20:37

Re: Også på Djursland

#22: -

Denne artikel viser at det ikke kun er vores land vi ødelægger med vindmøllerne - her er en artikel om een af bagsiderne af medaljen, om de miljøomkostninger som bestemt ikke bliver talt med når man gør op at vindmøller er grønne

Det er uhyggelig læsning

http://www.dailymail.co.uk/home/moslive/article-1350811/In-China-true-cost-Britains-clean-green-wind-power-experiment-Pollution-disastrous-scale.html#ixzz1CcXhhLJd

Marie Hjort#24 Jun 30, 2013, 21:19

Australien

#23: Marie - Re: Også på Djursland

Som I nok ved har Vestas lavet en kæmpe spin kampagne i Australien. Det er så pinligt.

Nå men I dette klip kan i se hvor langt modstanden går op nu i Australien - så Vestas er presset.

http://stopthesethings.com/2013/06/29/rally-senator-chris-back/

Gæst#25 Jul 01, 2013, 22:16
2/3 dele af kloden er dækket af vand. Sæt møllerne der!!!!!!!!!!