Min familie skal blive i Danmark

MH

/ #36 Tro ej på alt hvad De siger!

2014-06-26 20:03

Kan det virkelig være rigtigt at den danske statskasse skal betale for en mor og hendes to voksne sønner i snart 15 år fordi de ikke ønsker at rejse hjem?
Hvad det har kostet det danske samfund, tør man slet ikke begynde at regne på.
Jeg kender tilfældigt den stakkels nabo der bor ved siden af Dehlir, hans mor og hans kæreste. De bor i et stort rækkehus og har chikaneret deres nabo nu i snart 3 år. Almindelig hensyn er ikke noget de kender til. Han har spyttet efter hende på gaden, råber fucking luder efter hende larmer og støjer så det er det rene chikane. Siger hun noget til dem, griner de af hende. Da det er ejer rækkehus er der ikke noget at stille op.
Jeg vil gerne hjælpe dem med at pakke kufferten. Og så kan pengene gå til de mennesker der virkelig har brug for støtte og hjælp, og som ikke tager det som en selvfølge.