Skrivunder.net

Nej tak til statens salg af DONG til Goldman Sachs

Kontakt forfatteren af dette andragende

BAM#9801 Jan 28, 2014, 14:52

Hvem stemmer for salg af DONG i folketinget

Hvad med at lægge ALLE de folketingsmedlemmers E-mail adresser ud på nettet så kan borgerne jo fylde vedkommendes indbakker med kommentarer.
Gæst#9802 Jan 28, 2014, 14:54

Re: Hvem stemmer for salg af DONG i folketinget

Gæst#9803 Jan 28, 2014, 14:55

Re: Underskrift hastigheden falder

#9799: - Underskrift hastigheden falder

Ja ja, vi skal jo også følge med i samrådet!

( DR 2 eller TV2 NEWS)

Helge B Kristense#9804 Jan 28, 2014, 14:56

Goldman Sachs

Den nye super liberale regering syntes åbenbart at det er i orden, at handle med organiseret kriminelle. Når EU diktere at vi skal privatisere hospitaler, skoler osv., som det står traktaten, skal vi så gøre det samme.
Gæst#9805 Jan 28, 2014, 14:58
Jeg kan ikke se hvad fordelen ved salget til et sådan fuskerfirma skulle være?
Gæst#9806 Jan 28, 2014, 14:58
dong skal kun være på danske hænder ,det er dansk
Gæst#9807 Jan 28, 2014, 15:02
Så har Cayman-Bjarne erkendt, at han kendte til skattelys-konstruktionen. FØJ FOR SATAN!!!!!!!!!
JE#9808 Jan 28, 2014, 15:03

Re:

#9807: -  

 Det væste er at Goldman har indregnet skattesnydet i deres tilbud

Gæst#9809 Jan 28, 2014, 15:04
Mistillidsvotum til regeringen NU - så må vi se om EL mener noget som helst
Gæst#9810 Jan 28, 2014, 15:07
Det siger sig selv. Kritikken af salget har sine gode grunde, en og meget stor er finanskrisen.
Gæst#9811 Jan 28, 2014, 15:07
Vi skal beholde vores undergrund selv, og skabe danske arbejdspladser og dansk værdi, til glæde for hele folket.
Gæst#9812 Jan 28, 2014, 15:07
At "skatteforholdene er lovlige" er ikke ensbetydende med at det er etisk og moralsk tilladeligt - Bjarne, du er så gennemførst afskyelig, at jeg ALDRIG, ALDRIG nogensinde vil stemme for dig og dine komplet samfundsskadelige fæller
Gæst#9813 Jan 28, 2014, 15:08

Undskyldninger på undskyldninger

Bare fordi pensionskasser har investeret i GS, er det stadig ikke i orden!!! Bjarne din fjols vi har regnet spillet ud..
Gæst#9814 Jan 28, 2014, 15:08
Ikke helt tilfreds med Corydons svar i tv samråd.
Gæst#9815 Jan 28, 2014, 15:08
177175 underskrifter.. Det burde da selv ham CoryDON fatte..!
Gæst#9816 Jan 28, 2014, 15:08

Re: Danske bank GS

#9777: - Danske bank GS

Ja var det ikke Danske Bank som stillede rådgivere til rådighed for finansministeriet iflg. finansministeren ?

Gæst#9817 Jan 28, 2014, 15:09
Vi handler ikke med banditter i habitter.
Elba#9818 Jan 28, 2014, 15:09

Hvor mange har forstået en brik af det de har haft 4 timer til at læse?

Folketingets Finansudvalg har tirsdag morgen haft 4 timer til at gennemlæse den aftale, som ligger til grund for salget af dele af DONG Energy til Goldman Sachs, o.a.
Kristian Jensen (uddannet bankassistent) og Mike Legarth (uddannet i politiet/forsvaret) udtaler efterfølgende, at det ikke har fået dem til at tvivle på aftalen. Skal det forstås, at de har forstået det hele?
Andre (Ole Birch Olesen) indrømmer, at det er et omfattende og komplekst økonomisk/juridisk materiale på engelsk, som de har brug for kompetente personers hjælp til helt at sætte sig ind i.


1150#9819 Jan 28, 2014, 15:11

Re: Dongedag for grøn omstilling.

#1: Frej Schmedes - Dongedag for grøn omstilling.

Deter en katastrofe at man sælger Dong på disse betingelser, kan man ikke politi anmelde Corydon for samfundsskadelig virksonhed

energi#9820 Jan 28, 2014, 15:11

Dong

I debaten om Dong tager man det for givet at Goldman arbejder for at det skal blive en vellykket investering, så glemmer man at Goldman har mange flere midler investeret i skiffer gas olie kul ovs det vil sige at de investeringen bliver mere værd hvis de kan spænde ben for Dong,det vil også blive vanskeligere at få en grøn udvikling i USA og resten af jorden, ved at godkende aftalen giver man Goldman indsigt i hvordan man kan ødlægge et kommende salg af Dong og derfor presse prisen på det kommende salg,
og dermed bevise at grøn energi er en dårlig investering,
Gæst#9821 Jan 28, 2014, 15:13
Skriver under, først og fremmest for det oplyste om skattely for kapitalindskyderne, som Danmark ikke må understøtte. Især til skade for udviklingslande. - Men også imod Goldman Sachs som medansvarlig for den nuværende finanskrise
Gæst#9823 Jan 28, 2014, 15:14
Hej alle - mød op til demonstrationen - det gør jeg!
Gæst#9824 Jan 28, 2014, 15:15
STORT Tillykke med det flotte resultat. Jeg håber inderligt at det medvirker til at stoppe det salg,
samt også gerne til at AFSLØRER vores Finansminister Corydon.
Jeg har i øvrigt en meget LUMSK MISTANKE om, at han har solgt sin sjæl til Goldman Sachs.

Et par af mine mange grunde, til min mistanke er:

Jeg arbejdede for ret mange år siden, direkte under en direktør (J.M.) i det store svenske firma Ericsson.
(J.M.) lavede også der, en masse ”krumspring”, for at ødelægge diverse store handler for firmaet,
hvilket heldigvis resulterede i, at han blev fyret.
Det kom så senere frem, at han blev betalt af – eller samtidig ansat i - et eller måske to andre store
og navngivne - kongurerende firmaer.

En anden person (F.C.), som også opførte sig ”svindleragtigt”. - Først sørgede han for
at min værkfører blev fyret, det var ellers hans ”gode kollega” og ”drukkammerat.
Det medførte, at jeg gik direkte til min direktør, og sagde min stilling op.

Direktøren undrede sig meget, da jeg kun havde været ansat i firmaet i en måned, og var glad for jobbet,
så han opfordrede mig, meget kraftigt til at oplyse årsagen.

Hvad der videre skete i den anledning med (F.C.) er ukendt for mig, men ret mange år senere,
fik jeg igen nogle kedelige relationer til (F.C.), som nu var blevet underdirektør, på min daværende arbejdsplads”.

Det mislykkedes dog for mig at informere min direktør om (F.C´s.) svindelagtige opførsel,
da han havde et meget tæt og privat forhold til direktionssekretæren, så min information blev opsnappet
inden den nåede direktøren.

Jeg fandt så et nyt job, og erfarede kort tid efter, at (F.C.) nu nærmest var blevet ”sparket ud af firmaet”!

Så jeg er temmelig spændt på, hvilke ”bølger” af forskellig slags, denne DONG-sag udvikler sig til!
Med venlig hilsen. Steen.
Gæst#9825 Jan 28, 2014, 15:19
Super godt initiativ!