NEJ tak til den nye offentlighedslov
Kontakt forfatteren af dette andragende
Det ser det da ud til at vi gør, de mangler kun at skrive under.Re:
Mvh. Christian
Peter Tække.
Man må stå til ansvar for sine handlinger. Det gælder aller og så sandelig også regeringen.
Re:
Hvis politikerne skulle fortælle hvad de vil med den lov, så ville de ikke få nogen stemmer.
De glemmer i den grad at de selv er alm. danskere som har fået et mandat til at repræsentere en gruppe af mennesker. De er IKKE selvbestaltede diktatorer.
Så vidt jeg husker har de radikale været ude med at de ønsker et mere elitært styre fremfor et folkestyre. Det her er bare et skridt MERE på vejen mod afvikling af folkestyret- og det er stinkende farligt.
Samtlige vælgere bør sætte sig ind i det her og til næste valg bør man stemme på partier der går ind for ægte demokrati og for politikere der respekterer deres vælgere ,også imellem valgene. Men så havner vi selvfølgelig med et folketing stort set uden mfere.
Føler mig afmægtig
Skal de have lov at ødelægge vores demokrati? Hvad bliver deres næste skridt - og hvorlænge mener disse onde kræfter i ministerierne at det er relevant at bruge ordet "demokrati" - hvornår er det bare blevet denne tomme skal disse mennesker ønsker?
Jeg synes det er forfærdeligt - og jeg synes at disse mennesker skal straffes hårdt.
Men et eller andet sted tror jeg at der er for få af os så vil tage kampen til den bitre ende med mod disse typer. Og at det derfor vil lykkedes disse uslinge (det er hvad de er) at få gennemtrumfet denne lov - og ved salami metoden tage endnu en bid af vores demokrati, som vore forfædre kæmpede for, og som mange danskere døde for under 2 verdenskrig.
Man bliver trist, og sørgelig. Fy for fande til de embedsmænd der har udtænkt dette, fy for fanden til de politikere der går videre med det.
mvh
H.A.
| This discussion has been closed. |
Det er altså sådan samfundet er skruet sammen, og man kan da ikke bare på beråbe sig landets sikkerhed... og så lukke fuldkommen af for informationer.
Politikerne må gøre mere for at fortælle befolkningen hvad det er de vil opnå med denne lov?
Det virker som om den bare skal / skulle have været listet ind af bagdøren.