afskafhundeloven
Kontakt forfatteren af dette andragende
For hvis du ikke kan påvise, hvilke racer der er i din hund, kan politiet tage den til aflivning. Føj siger jeg bare.
Slut med gadekryds i danske hjem.
den gør mere skade, end den gør godt!
Håber virkelig snart, at de øvrige hoveder, får en øjenåbner, og at de snart indser - at der stort set er ingen ønsker denne lovs tilstedeværelse! Det er langt ude, at der er så mange raske hunde og gode hunde der må lade livet p.g.a af nogle DÅRLIGE EJERE og en latterlig lov. Det er aldrig hundens skyld - indse det!
Re:
mix hunde er gode hunde-- dem med stamtavler er en penge-maskine-- en hund er en hund i rigtige hænder
Høring om hundeloven
http://www.hoeringsportalen.dk/Hearing/Details/17081
Nu har jeg hurtigt læst de vedhæftede filer til høringsmaterialet igennem.
Det fylder MEGET (især materialet om skambidning), men faktisk er konklusionen og lovforslaget det samme som det, der blev fremlagt op til 2010.
Om forbudslisten, så slutter så godt som hvert afsnit med, at det IKKE kan konkluderes, at den har haft den forventede effekt.
Alligevel vil man ikke fjerne listen af hensyn til folk tryghedsfølelse.
BVADDR!
PS: Jeg vil vove at påstå, at mange menneskers angst for og utryghed ved disse forbudte hunde netop er blevet forstærket ved indførelse af listen, og at andre ikke anede en dyt om disse hunde, før listen blev kendt.
Desværre er det tilmed sådan i dag, at der bliver set med skræk på alle korthårede, kraftigt byggede hunde.
PS
http://www.fairdog.dk/elements/documents/misc/flf_hunde_program_5.pdf
Detta ska inte få ske i ett Europa 2013
Vi har sett vart sådant här leder tidigare och det är dax att sätta ner foten nu
Och sluta med dessa fruktansvärda övergrepp.
Lagen ska upphävas då den bevisats felaktig!
NU innan fler hundar dödas!
Video - opfordring
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3DFygCO_SPc
Høring i folketinget om hundeloven
http://www.ft.dk/webtv/video/20121/flf/tv.1883.aspx#
HUSK demonstrationen i morgen 13. oktober
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3DFygCO_SPc
Re: Kære udlændinge - boykot Danmark og fortæl hvorfor
#514: Natravnen - Kære udlændinge - boykot Danmark og fortæl hvorfor
Hold kæft hvor er du dum at høre på. Du er da den største klaphat i DK. Tillykke med det. Syntes sgu du skulle flytte ud af voret dejlige land.
| This discussion has been closed. |