Drop-finanslovsbesparelser-på-studerendes-transport
Kontakt forfatteren af dette andragende
Jeg var selv pendler på mit første semester med et ungdomskort til 600 kr. om måneden mellem Køge og Odense, indtil jeg flyttede til Odense. Hvis det havde kostet de ca. 1650 kr. dengang, ville jeg aldrig have valgt at læse i Odense, da det ikke er nemt at finde studiebolig til at starte med!
Forslaget vil sænke uddannelsesniveauet i Danmark, presse universitetsbyernes chance for at tilbyde studieboliger, øge studiegæld, skabe en idé om at bolig og uddannelsesinstitution hænger sammen ved hoften og kort sagt underminere de fleste af regeringens egne mærkesager i det lange løb. Bor man sammen med andre uden at dele uddannelsesinstitution med dem er flytning altså ikke en mulighed, dvs. At forslaget underminerer hele idéen om at unge mennesker bør flytte sammen og lave børn - ikke engang de mest højredrejede værdier bliver fremmet her
Så kan de næsten lige så godt lukke kandidatuddannelsen i journalistik. Mange har børn og job i København, men vælger at pendle til Odense for at specialisere sig. Øv for alle dem der må vælge uddannelse fra, og dermed for Danmark i fremtiden.
Så alle har råd til at studere det de ønsker
Dem der bor i ydre områderne , er dem der kommer til at betale gildet og det er ikke rimeligt , beskat dog dem der tjener mest, det er dem der har bedst råd!
| This discussion has been closed. |
Studerendes rabat
Selvfølgelig er forslaget barokt. Når man vil have unge til at søge mere fleksibelt og i hele landet, må transporten følge med. Men det irriterer mig at regneeksemplerne kun handler om København - en-anden-distination. Bare for alsidighedens skyld kunne det også være Esbjerg-Aarhus, Herning-Odense osv.