Skrivunder.net

Fra alle os faglige til jer politikere

Kontakt forfatteren af dette andragende

Gæst#1 Sep 07, 2014, 18:05
Det kan kun gå for langsomt med at få ændret Støjbjerg og Hjorts og Vestagers uhæderlige stykke makværk.
Gæst#2 Sep 07, 2014, 23:10
Værd at kende historien.
Sitat:
Det er mærkeligt at tænke sig, at for ganske få generationer siden havde vi et Underdanmark, der i realiteten skabte det materielle og kulturelle grundlag for det danske samfund, som vi kender i dag. Det var det store tavse og undertrykte flertal på landet. Det var rygraden i datidens danske samfund, men alligevel findes der for denne befolkningsgruppe ikke mange heltekvad – om overhovedet nogle - i den traditionelle historieskrivning. De blev født tavse, led livet igennem, og døde i ubemærkethed.
Gæst#3 Sep 08, 2014, 06:40

Dagpengereformen som den blev lanceret af den tidligere regering med støtte fra R og DF er en katastrofe, som nu videreføres af den nuværende regering.
Det virker hverken særlig socialt eller demokratisk, at det er den lille mand, som skal betale for krisen.

Denne dybt urimelige reform, som ingen af de ledige har nogen form for skyld i, burde derimod rettes mod finansverdenen med en ny reform, da det er dem, der er de skyldige i nutidens problemer.
Disse økonomer går derimod fri af tiltale med personlig virkning, men kan stadig score en enorm bonus gennem jobbet, uanset om de har ansvaret for, at almindelige folk har mistet jobbet, eller har mistet det meste af deres investering, p.g.a. økonomernes ringe omhu med befolkningens penge.

Finn Zeigermann#4 Sep 08, 2014, 07:16

Re:

#2: -  

 ... og det er den generation, som i dag skal have dårligere forhold og pleje.

Vore politikere skulle skamme sig, men de har jo deres på det tørre med de pensioner, som de har tildelt sig selv.

Det ville klæde vore folkevalgte og tillidsvalgte i forbund og LO, at holde sig til pensioner efter de samme rammer, som de forhandler sig frem til for borgere og medlemmer.
Det er jo nu en gang borgerne og medlemmerne, som er deres arbejdsgivere, men det forhindrer ikke de damer og herrer at tilrane sig efter behag.

Kurt-Emil Ravn#5 Sep 08, 2014, 08:46

Re:

#3: Finn Zeigermann -  

 -Synes godt om....C",)

Radikal-haderen#6 Sep 08, 2014, 10:57

Liste A burde stemme for Enhedslistens forslag ang optjeningsperioden fra 52 uger til 26 uger... Om regeringen vælter pyt skidt. Liste A bevarer lidt værdighed, også kan de Radikale sejle deres egen sø, og forsvinde over til deres venner hos Venstre og La...

Gæst#7 Sep 08, 2014, 11:17
Børsting skal have noget at tænke over!
Gæst#8 Sep 08, 2014, 11:30
Det er ikke en skam at lave fejl, men det er en skam ikke at rette fejlen når man kan.
Brian#9 Sep 08, 2014, 11:43

Genoptjeningskravet

Forstår ikke hvorfor man aldrig høre politikere, fagforeningsfolk (altså dem som støtter sagen) snakke om at genoptjeningskravet i Danmark, som er det klart højeste i hele norden. Det der kommer tættest på vores er 750 timer, for at optjene til en dagpengeperiode på 2 år.

Så 750 timer VS næsten 2000 timer?? er jo totalt til grin. Især med tanke på, at Danmark nok er klart det sværeste land i norden, at finde job i.

Men tror politikernes plan er, at få så mange som muligt på kontanthjælp, og dermed i gratis praktik i et eller andet firma, i håbet om et job der aldrig kommer alligevel. For hvem fanen gider ansætte folk? hvis man kan få dem til at arbejde gratis i praktik??   Det er ren og skær dumhed!

Men dumhed er jo det store problem her i landet, og grunden til vi står i denne håbløse situation, med folk der mister deres indtægt osv.

Men hvem er dummest? Politikerne eller os der konstant finder os i nedskæringer for de svageste i samfundet?

 

Jeg kender svaret! :(

Gæst#10 Sep 08, 2014, 11:57
Hej, ja at sætte optjening ned til 6 mdr igen er en starte, men at rulle reformen tilbage til 5 år, var nok en hel gardering, dem der så allerede har mistet deres dagpengeret, skal ha retten til dagpenge igen, med tilbage virkene kraft!
Martin#11 Sep 08, 2014, 15:29

Brev

Det er da på høje tide at vi får lukket for kassen på den blå socialdemokratiske regering og på diktatoren Koridan og uskyldigt udsende Helle, det er da utroligt at de kan gå med til at lade et Amrikanske Gooldmann Saks slippe for at betale skat i Danmark, det føles som on at det er ok for de øverste i regeringen. DE KAN LIGE SÅ GODT SIGE AT DET ER KUN DEN DUMME ARBEJDER SOM MÅ BETALE REGNINGEN IGEN FOR DE RIGSTE I SAMFUNDET. Det er godt at Magrethe Veatager forsvinder for Dansk politik for i sidste ende er det henne som bestemmer, hun skulle være smidt på porten for længst. jeg er overbevist om at fagbevægelsen kan komme til at arbejde bedre sammen med Dansk Folkeparti i stedet for, hvis man udskifter toppen i 3f og LO i sær Harald Børsting som i mine øjne har spillet helt falit i denne sag om dagpenge. Vi som er orgnaiseret i de rigtige fagforeninger må stå sammen. som i gamle dage demostrer og streke for at vise de høje herre og damer at vi ikke vil finde os i mere. og den eneste muglighed vi har er vores fagforening for at få vores mening frem så duer det ikke at toppen er blød og efter min mening for passiv

Gæst#12 Sep 08, 2014, 16:17
Super initiativ
Gæst#13 Sep 08, 2014, 16:40

Husk nu at del så budskabet kommer frem ,(facebook),,,, 394 underskrifter .Sku ikke mange Alene idag skulle 10000 have skrevet under ,, 

Gæst#14 Sep 08, 2014, 17:07
Det er godt, at nogle fagforeninger endelig rører på sig. Det burde de gøre lidt mere og oftere. Anledninger mangler ikke.
Gæst#15 Sep 09, 2014, 01:03
Det er sygt i krisetider, at skære ned på dagpengeperioden.
Gæst#16 Sep 09, 2014, 05:31
Skynd jer at skrive under, vi kan ikke være bekendt at behandle vores medlemmer på den måde
Gæst#17 Sep 09, 2014, 11:30
De forhold der er idag på dagpengeområdet er en; SKANDALE og en; SKÆNDSEL!
Hverken mere eller mindre!
Gæst#18 Sep 09, 2014, 14:53
Håber at det vil få øjnene op for regeringen
Gæst#19 Sep 09, 2014, 16:21
Håber det hjælper
Gæst#20 Sep 09, 2014, 16:39
Godt initiativ...
Gæst#21 Sep 09, 2014, 18:14
Bekæmp S/R's borgerlige regerings asociale nedskæringer af velfærdsstaten! ...Den smule der er tilbage!
Gæst#22 Sep 10, 2014, 06:33

Hvis ikke NU Hvornår SÅ?? Så bliver det aldrig
Gæst#23 Sep 10, 2014, 09:59
Det handler kort sagt om lighed - frihed - og solidaritet. Det skulle da lige mangle andet.
Gæst#24 Sep 11, 2014, 00:39

Det er DFs værk.

Gæst#25 Sep 11, 2014, 06:31
Hver gang der er et job, der ikke er for dem under 18, direktører eller på under 25 timer, er der flere hundrede ansøgninger. Selv skriver jeg drømmeansøgninger, men er alligevel aldrig blevet indkaldt til samtale.