Fjern grevinde Alexandra fra finansloven
Kontakt forfatteren af dette andragende
Det må jo være på lige fod med andre alm danskere der bliver skilt, hvor kvinden kan søge om hustrubidrag, hvis hun mener manden må bidrage ud over børnepengenen, så må det jo være prins Joachim der betaler af egen lomme.
Hendes yngste søn ligner hverken hende ellerprins Joachim, HVORFOR?
Fordi Alexandra er rask, har en uddannelse, er gift og kan som ligestillede klare sig selv.
Danskerne skal ikke betale apanage til en ikke kongelig, så langt fra tronen.
Kongelig eller ej skal disse mennesker selv betale for livets opretholdelse som andre danskere.
Mvh.
Bente Nielsen
This comment has been removed by the person who wrote it.
Re:
#30: Er der en politiker der vil tage sagen op og stoppe betalingen? -
Nej, der bliver aldrig flertal i folketinget for dette. De skal åbenbart være gode venner med Dronning Margrethe og det er jo bare bedre at være på talefod med de rige end sætte sig ind i at os andre dødelige føler os latterliggjort.
Re: Alexandra
#1: - Da hun forlod kongehuset, faldt IQ`en med ca. 33 % . Hvorfor i alverden ikke støtte hende, i stedet for de andre royale bistandsklienter, som ikke imponerer med noget som helst, måske med undtegelse af Jokkes kørerevner og evnen til at score smukke og kloge kvinder !
| This discussion has been closed. |