Nej til øget trafik gennem boligområder i Stouby

Vedrørende Lokalplan 1193 – Boliger ved Fakkegravvej

 

Indledende

Hedensted Kommune har sendt forslag til Lokalplan 1193 i offentlig høring (se forslag til lokalplan på side 2+3). Planen omfatter opførelse af ca. 110–113 nye boliger bag Fakkegravvej i Stouby.

Vi, som beboere i området, bakker grundlæggende op om Stoubys udvikling. Men vi er bekymrede for den valgte trafikale løsning, hvor den nye bebyggelse udelukkende skal vejforsynes via Fakkegravvej gennem Ællingegade og Vestergade.

 

Vores bekymringer

En bebyggelse af denne størrelse vil medføre væsentligt mere trafik gennem boligområderne i Stouby.

  • Ællingegade, Vestergade og Fakkegravvej er i forvejen belastet af trafik til Hotel Vejlefjord, Vejlefjord Rehabilitering (specialhospital), Nye ferieboliger og eksisterende beboelse.
  • Vejene har i dag begrænset eller ingen fortov og/ eller cykelsti.
  • Vejene er smalle og med parkerede biler og tæt trafik skaber dette farlige og forstyrrende forhold for vejenes beboere.
  • Der er kun én adgangsvej, hvilket skaber risiko for flaskehalse, potentielle problemer for beredskab og sundhedstransporter og øget utryghed for bløde trafikanter.

 

Hvad ønsker vi?

Vi opfordrer Hedensted Kommune til:

  1. At genoverveje den trafikale løsning
  2. At føre hovedparten af trafikken til det nye boligområde via Vejlevej, hvor:
    - Den nye købmand også planlægges
    - Vejnettet i forvejen er mere egnet til øget trafik
  3. At sikre, at trafiksikkerhed og beredskab prioriteres, før planen vedtages endeligt.

Skærmbillede_2026-01-20_kl._11_.31_.46_.png

Skærmbillede_2026-01-20_kl._11_.31_.55_.png


Emma Norinder Rasmussen    Kontakt forfatteren af dette andragende

Underskriv denne indsamling

Ved at underskrive accepterer jeg, at Emma Norinder Rasmussen vil kunne se alle de informationer jeg angiver på denne formular.

Vi viser ikke din e-mailadresse offentligt online.

Vi viser ikke din e-mailadresse offentligt online.

Jeg giver samtykke til behandling af de oplysninger jeg angiver i denne formular, til følgende formål:




Betalt Annoncering

Skrivunder.net vil annoncere denne underskriftindsamling over for 3000 personer.

Lær mere...