SIG NEJ TIL HURTIGERE UD-REFORMEN ("Fremdriftsreformen")
Quoted post
Gæst |
#128 Re: Re: Re: Re: ER DET SÅ SLEMT?2013-11-17 19:05#122: Anders - Re: Re: Re: ER DET SÅ SLEMT? Men er det det, vi vil bruge vores velfærd på? Alt andet lige koster det samfundet markant mere, at mennesker kommer senere ud på fuldtidsarbejdsmarkedet. I et land som fx England, hvor nyuddannede kandidater gennemsnitligt er adskillige år yngre end i Danmark, er der ikke højere arbejdsløshed. Jeg har aldrig hørt en studerende I England ytre ønsket om at få lov til at være mere end normeret tid om sin uddannelse. Det er slet ikke en overvejelse. Hvad får vi for den ekstra omkostning det indebærer, at vi Danmark er længere om at færddiggøre vores uddannelser? Bliver vi lykkeligere? Jeg forstår godt, at danske studerende har svært ved at forestille sig et andet system, og at I tror, at I får sværere ved at finde et interessant job, hvis I ikke kan have 15-20 timers erhversarbejde ved siden af. Men sådan taler musen i trædemøllen. I alle de lande i verden, hvor man ikke kan være længere om sit studie end den normerede tid, finder mennesker også jobs., når de er færdige. Det danske velfærdssystem er indrettet anderledes end mange andre lande, ja, men jeg mener, vi bruger ressourcerne helt forkert ved at betale for gratis uddannelser og samtidig tillader mennesker at være lang tid om at gennemføre dem. Det indebærer betydelige ekstra omkostninger, som kunne bruges langt bedre. Fx kunne ressourcerne bruges på mere kvalitet i undervisningen og forskningen. |
Svar
Gæst |
#129 Re: Re: Re: Re: Re: ER DET SÅ SLEMT?2013-11-17 19:47:40#128: - Re: Re: Re: Re: ER DET SÅ SLEMT? Hvilke ekstra omkostninger? Det bliver først dyrt når de studerende der allerede har studiejob begynder at tjene mindre til statskassen (Jeg betaler alt jeg kunne modtage i SU tilbage i skat fra mit studiejob) eller mister deres job på grund af tidsmangel, dem der før har kunne være foruden SU er nu tvunget til det, da de ikke kan tjene penge andre steder (Hvis man antager deres forældre ikke kan betale alt for dem) og begynder at dumpe kurser på grund af presset ved fuldtidsstudium og deltidsjob samtidig. Jeg har oplevet adskillige af mine (dygtige) medstuderende dumpe kurser, udelukkende fordi de ikke havde tid ved siden af deres job, som, lige meget hvordan du vender og drejer det, kommer til at gavne dem utrolig meget i fremtiden og sørger for vi, i Danmark, har en mere kvalificeret arbejdskraft. Derudover kunne man jo også undre sig over om undervisningskvaliteten ikke automatisk daler sammen med gennemsnitskarakteren, når de studerende pludselig ikke har tid til at fordybe sig ordenligt i deres studier. Igen, for anden gang, at man vælger at tage sin uddannelse over 5, 7 eller 40 år kommer ikke til at koste ekstra hvis SU’en er normeret. Der vil blive brugt lige mange ressourcer; studietiden bliver bare fordelt over længere tid. Det kan da ikke være så svært at forstå? Og så vidt jeg kan se er der netop højere arbejdsløshed i England.
|
Lad mig blive en del af Danmarks fremtid
Transformér landbruget - udfas intensiv husdyrproduktion
Nej Tak til forlystelsespark på Rørvig halvøen!
Bevar de Kulturelle Siloer på Nexø Havn
STOP nyt kæmpecenter af boks-butikker i Svendborg
Vi vil fred og velfærd - ikke krig og bomber
Nej til flere grusgrave i Hornsherred og i kommunen
Er der noget, du vil ændre?
Ændring sker ikke ved at forblive tavs. Skaberen af denne underskriftindsamling stod frem og handlede. Vil du gøre det samme? Start en social bevægelse ved at oprette en andragende.
Opret selv en underskriftindsamlingAndre underskriftsindsamlinger, som du kunne være interesseret i
Naturnationalparker uden demokrati – dyr uden beskyttelse
1777 Oprettet: 2025-05-30
Bevar 2 biblioteker på Østerbro – Forlænget frist
2904 Oprettet: 2025-05-02
BEVAR Centerhallen i Lillerød
2949 Oprettet: 2024-10-28
Bevar Borgerservice på Øbro Jagtvej 227- forlænget frist
734 Oprettet: 2025-05-02
NEJ til grusgrav i Skjoldungernes Hjerte
376 Oprettet: 2025-06-19
STOP nyt kæmpecenter af boks-butikker i Svendborg
388 Oprettet: 2025-05-21
Kitaani nuna allannguttaaliukkamik pilersitsinissamut akerliuneq
320 Oprettet: 2025-06-13
Bevar Landsbyordning i Kerteminde Kommune
291 Oprettet: 2025-06-20
Nej til vindmøller på Vosnæs Pynt
285 Oprettet: 2025-06-15
Luftledninger Nej Tak
428 Oprettet: 2025-05-20
Bevar Organic Market Jyllinge i Møllehaven
725 Oprettet: 2025-05-25
Drop Odenses venskabsby i Israel, Petah Tikva
438 Oprettet: 2025-05-11
✍️ Navneindsamling: Bevar BodyAttack hos SATS! 💥
116 Oprettet: 2025-06-23
Ekstraordinær generalforsamling i Aarhus Tigers Cheerleaders
110 Oprettet: 2025-05-31
✍️ Bevar Dåstrup Skole – Stop Nedrivningen!
87 Oprettet: 2025-06-22
Udvidelse af tunellen fra Bramming Banegård til Ribevej/Hellesvej
87 Oprettet: 2025-06-03
NEJ TAK til Energiø i Ryådalen og Store Vildmose
85 Oprettet: 2025-06-23
Klage til Hvidovre Kommune over gentagen ulovlig og trafiksikkerhedstruende parkering på Tårnfalkevej
77 Oprettet: 2025-06-02
NEJ TIL DISPENSATION – NEJ TIL MINKINDUSTRIEN!
74 Oprettet: 2025-06-25
Oprettelse af en helårs rute fra Århus til Alicante
268 Oprettet: 2025-05-07