Støt op om Gjethuset
Kontakt forfatteren af dette andragende
Mvh
En af de Frivillige i Gjethuset
Gjethuset har altid larmet og har altid kunnet samle glade mennesker.
Lige fra første dag, hvor Hanne Boel skød festen igang, med et ordentlig brag, og indviede huset til glæde for hele byen.
Lad os ikke kvæle den ild og det fællesskab.
Re:
Der er fordele og ulemper ved at bo i byen. En af dem er støjen, os der bor på landet, har freden. Så hvis du vil have fred og ro, så flyt på landet. :-)
Re:
Det er indendørsarrangementerne der sættes begrænsninger for. Der er andre regler for udendørskoncerterne
Har man fra kommunal side overvejet beslutningen om at lægge ældreboliger lige op af et kulturhus. Har man overvejet at omprioritere ældreboligerne til ungdomsboliger og flytte ældreboligerne et mere fredeligt sted hen ?
Re:
Der er ikke tale om ældreboliger. Det er en andelsboligforening, som har beboer i alle aldre.
Dejligt med de mange musik arrangementer.
Hold op hvor vil det være ærgerligt med begrænsninger. Der skal altså være plads til kultur, fest og farver ellers blir livet da for kedeligt. Gi' naboerne et årskort og invitere dem indenfor til fest. Så glemmer de alt om at brokke sig og ja, hvem ved måske kunne de ligefrem li' det
| This discussion has been closed. |