Skrivunder.net

Cykelsti på billesborgvej Herfølge-Egøje

Kontakt forfatteren af dette andragende

Anonymous#1 Sep 23, 2015, 14:41
For at sikre de bløde trafikanter og et bedre miljø
Gæst#2 Sep 23, 2015, 17:15
fordi den er farlig at cykle på billesborgsvejen.
Gæst#3 Sep 24, 2015, 06:27
Lokal opgave i nærsamfundet
Gæst#4 Sep 24, 2015, 09:18
Er dagligt ved at blive kørt ned!!! Vi snakker 2-3 cm! Det samme er min søn på 9. Der køres RIGTIGT tæt her og gerne omkring 80-100km/t. Jeg vil dog også gerne sige tak til de billister der faktisk holder tilbage.
Gæst#5 Sep 24, 2015, 14:35
Fordi det er meget ubehageligt og usikkert at køre på cykel på vejen. Og det ville være så oplagt en vej at køre ud til oplevelser i naturen
Gæst#6 Sep 25, 2015, 09:56
Fordi jeg arbejder i Egøje og hver dag kører i bil på denne strækning. Der opstår tit farlige situationer med cyklister og andet, det er ikke rart at køre der, folk tager for mange farlige chancer. Der er også en del tunge og store køretøjer. Håber ikke at der når at ske noget alvorligt inden cykelstien er en realitet. UTROLIGT at cykelstien ikke er lavet for mange år siden.
Gæst#7 Sep 25, 2015, 13:10
Har selv prøvet at cykle på den pågældende strækning - og det er godt nok farligt!
Vejen er meget smal og bilerne kører MEGET tæt på cyklisterne - det er særdeles fraligt - især for børnene!!
Gæst#8 Sep 25, 2015, 17:04
Fordi der i den grad mangler en cykelsti. Ser dagligt hvordan bilerne suser langt over det tilladte i timen. Det er kun et spørgsmål om tid før vi ser en rigtig grim ulykke, som kunne være undgået med en cykelsti.
Gæst#9 Sep 26, 2015, 09:02
Fordi det er en vigtig vej og gennemfærdselsvej i mit nærområde, og fordi jeg ikke tør cykle den vej i dag!
Gæst#10 Oct 01, 2015, 09:56
Jeg har et barn der går på Køge Lille Skole og som fodbold i Herfølge (HB Køge).
En kæmpe mangelvare, set med vores øjne er en cykelsti på Billesborgvejen. I dag cykler han ikke idet vejen simpelthen er for farlig.....
Jack Strøm
Gæst#11 Oct 31, 2015, 07:40
Jeg bor på Billesborgvej og ved, hvor ekstremt farligt det er at færdes på vejen som blød trafikant. Jeg ser også konstant, hvordan biler, motorcykler og anden tungere trafik kører uforsvarligt på Billesborgvej.
Gæst#12 Dec 04, 2015, 11:51
Har et barn der går i skole på Herfølge skole. Med bopæl på Billesborgvej uden for Herfølge, er skolevejen særdeles farlig uden en cykelsti