afskaf pension til folketingsmedlemmer
Kontakt forfatteren af dette andragende
Der er lige lavet en underskrifts indsamling om anstændig pension til vores ældre medborgere. Skriv under, og giv dem en anstændig alderdom. Tryk på nyeste underskrifts siden, og giv en stemme.
Hvor er det typisk dansk dobbeltmoral, at de kan hæve en fed pension, efter skræmmende kort tid, imens vi andre skal knokle hele livet, for meget mindre!!!
Re:
Det hedder nyeste underskriftsindsamling. Titlen er Anstændig folkepension til vores pensionister. Sådan er den rigtige titel. Mvh. Ulla
Selv er jeg blevet snydt for pension, grundet sygdom og politikere tilgodeser kun sig selv, men folk som jeg er retsløse, da politikerne ikke gider besvære sig med at sikre os og vi har hverken penge eller kræfter til årelange retssager.
De er jo ikke slidt op, så de kan vel fortsætte til de er 70 år.
Re: minister børne pension for livet, koster.
#912: Chreen - minister børne pension for livet, koster.
Det skal helt klart afskaffes, det er ikke til at forstå at befolkningen bliver ved at finde sig i alle deres frynsegoder, der trænger virkelig til at blive ryddet op.
| This discussion has been closed. |