Underskrifter imod ny skolestruktur i Silkeborg kommune
Kontakt forfatteren af dette andragende
Jeg underskrev, fordi min datter og hendes familie bor i Sorring. Og jeg er bekymret for at Sorring skole lukker, så mine 3 små børnebørn som pt. går i 1. og 2. klasse skal til at gå i skole i en anden by. Det vil være en katastrofe for Sorring by at lukke skolen, da det vil medføre færre tilflyttere - evt. fraflytninger af småbørnsforældre og muligvis på sigt lukning af den eneste dagligvarebutik, der findes i byen. Sorring vil ændre sig fra at være en aktiv landsby i udvikling til at være en sove-landsby uden udvikling.
Vore børn og unge er vores største ressource. Vi skylder at investere i dem og deres fremtid. Forslaget til den ny skolestruktur minder mere om afvikling end om udvikling. Det er på tide at Silkeborg kommune sadler om. Der er en grund til at man har 2 ører og en mund. Det ville klæde de kommunale politikere, at lytte til de mange indsigelser før den endelige beslutning tages.
2 år til næste kommunalvalg. Gad vide hvordan en meningsmåling ville se nu netop nu??
Klaus Midtgaard Sørensen
Drop den nye skolestruktur
Vi skal ikke have nomade-elever, så vi forældre skal se på et eller andet skema for at vide hvor vores børn kan være inden for en radius af 20 km. Der til kommer at der er en undersøgelse der viser at de små skoler klare sig bedst.
Skal der spares i kommunen så er det ikke på vores fremtid, børnene, det skal gøres.
under Kommunens sparrer. .;-(
Kassetænkning af værste skuffe fra politikerne side....
Mine børn skulle have gået i Linå Skole, 3 km væk. Overkommelig afstand. Nu er den lukket, og Sejs skole ligger 9,3 km væk. Det er for langt til at man kan cykle, så de tager bussen, det tager cirka 25 min + tid med at gå hen til klasseværelset på skolen. Det er OK, da gevinsten er en god skole, med mange muligheder, og en super SFO mv.
Så stopper det også her ! Min skole-dreng bruger nok tid i bus til dagligt for nuværende. Han skal IKKE "busses rundt" til andre skoler eller noget i løbet af dagen !!
Når "nummer 2" (nuv. børnehavebarn på 4 år) skal i skole, skal de så "busses rundt" på skoler i forskellige steder af kommunen, og vi som forældre enten skal hente dem hver deres sted (hvilket godt kan indebære op til 25 km ekstra kørsel, med nuværende plan) eller børnene skla køre i bus fra skole til skole til hjem ?? NIKS !!!!
PS: Min kone arbejder i Århus - hvorfor sælger vi ikke huset her i Mollerup, og flytter til Åbyhøj ?? Silkeborg Byråd har alligevel ødelagt det naturskønne ved Silkeborg, med motorvej gennem landskabet, gigantiske vindmøller bygges snart i Mollerup, og hvis skolen ødelægges - hvorfor så ikke flytte væk ??
| This discussion has been closed. |