Nej tak til fritgående ulve I Danmark

Kommentarer

#1

Det er på tide at folketinget tvinges til at behandler sagen om der skal være ulve I Danmark.
Jeg ved der er delte meninger, men jeg frygter at der skal angreb på mennesker og især børn, førend politikerne vågner.

Hans-Jørgen Bøgfeldt (Frederikssund, 2026-04-27)

#2

Det skal IKKE være ulve i Danmark

Annie Kofod Jørgensen (Hundested, 2026-04-27)

#12

Jeg tør ikke gå i skovene mere af frygt for at blive angrebet af ulve

Hanne Jacobsen (Stenstrup, 2026-04-27)

#13

Ulve skal væk

BIRGIT C. (HOLSTEBRO, 2026-04-27)

#14

Fritgående ulve skaber enorme problemer både økonomiske og menneskelige. Det viser erfaringerne efter 14 år med fritgående ulve i Jylland.

Poul Michelsen (KJELLERUP, 2026-04-27)

#15

Danmark er et for lille land til ulve. De skal have meget større arealer som vi ikke har her. Ulven passer ind hvor den kan leve naturligt uden at få nye jagt vaner med vores kæledyr, produktionsdyr og komme tæt på byer/huse.

Catrine Maints (Hjallerup, 2026-04-27)

#16

Jeg mener, at Danmark er alt for lille til ulve. Jeg tør simpelthen ikke længere gå ture alene i skoven eller andre ulve områder, og det synes jeg er virkelig trist, at man ikke kan færdes, uden at føle sig bange i sit ellers skønne Danmark og skønne natur.

Lene Venø (Sunds, 2026-04-27)

#24

Fordi ulven ikke hører til, i det Danmark vi har valgt det skal være, mhs husdyr, kæledyr og børn.

Ib Andersen (Vrå, 2026-04-27)

#27

Fordi vi skal ikke leve i frygt for at man bliver overfaldet af ulve her i Danmark

Birte Matthiesen (Augustenborg, 2026-04-27)

#30

Der er ikke plads til ulve i dk

Henrik Jakobsen (Løgstør, 2026-04-27)

#36

Mine molbohistorier er ren fiktion, og enhver lighed med nulevende eller døde personer, faktiske begivenheder eller steder er rent tilfældig. Læsning sker på eget ansvar.



7. Molboerne og ulvene


En dag, da molboerne var ude og nyde det gode vejr, kom der en kæmpestor hund med meget skarpe tænder tæt ved landsbyen. De havde aldrig set så stor en hund før, og blev lidt bange for den og gik ud på marken for at se til fårene. Der så de, at hunden havde overfaldet og spist over halvdelen af fårene.

Søndagen efter kom kongens lakajer til torvet for at give instrukser og svare på spørgsmål. De havde en berømt ekspert i naturlig natur med, som fortalte, at hunden ikke bare var en almindelig hund, men et meget fint og naturligt dyr, som man kaldte en ulv og molboerne skulle være beæret over, at ulven havde udvalgt netop deres får til føde. Lakajerne lavede en lov om, at man ikke måtte skade ulve ved at forsvare sig med kæppe, men man måtte godt råbe, bare ikke for højt, for ulve har også følelser, som man ikke må krænke.

Nogle af molboerne (faktisk de fleste) syntes det var lidt utrygt, at have sådan et stort rovdyr til at rende rundt, og de var bange for, at ulven ville overfalde et barn. Det havde lakajerne allerede tænkt på, og eksperten i naturlig natur fortalte, at nogle kunne have en brist, som videnskaben kaldte ulvenægteri. Diagnosen var, at de havde en psykisk tilstand, der gjorde, at de ikke kunne forstå, at ulven var et helt naturligt hjemmehørende dyr, som havde krav på maksimal beskyttelse.

Hvis nogen led af ulvenægteri, skulle de stille sig op på en række, så alle kunne se dem og de ville få et klip i deres ESG kort. Det var der ikke mange, der havde lyst til. Eksperten fortalte molboerne, at de ikke måtte skælde ud på ulvenægterne, da de ikke kunne gøre for det, og at ulvenægteri var en psykisk tilstand ligesom konspirations terrorisme, som kunne behandles med en tur i dårekisten til det var gået over. Hvis nogen kendte til ulvenægtere i deres familie, skulle de melde dem til lakajerne, som ville tage dem under kærlig behandling. At melde familiemedlemmer til lakajerne var en god gerning, som ville blive belønnet i deres ESG rapport. Så længe ulvenægterne var under behandling, skulle man være venlig og overbærende med dem og håbe og bede til, at de kom til fornuft.

Lakajerne anbefalede, at molboerne fældede nogle træer, som de kunne bruge til at hegne marken ind, hvor fårene stod, og hvis ikke hegnet var højt nok, var det molboernes eget ansvar, og andre molboer måtte gerne gøre nar af dem. Ulve er meget dygtige til at springe, derfor skulle hegnet være meget, meget højt. Det syntes molboerne var en god ide, og de gik straks i gang med arbejdet.

Der kom flere ulve til, og engang da en ulv var meget sulten, var den hoppet over hegnet og havde snuppet et barn med hjem til sine sultne unger. De andre molboer syntes, at de selv havde været ude om det, for de kunne jo bare have lavet hegnet højt nok. Lakajerne forklarede, at det var helt naturligt, at en sulten ulvemor ville gøre alt for, at hendes søde ulvebørn ikke skulle sulte, og at man måtte regne med et vist ”spild”, når man ville have ordentlig vild natur, og hvem vil ikke det? Desuden var det godt mod den farlige overbefolkning, for børn var der jo rigeligt af. De forsikrede molboerne om, at der ikke var sket noget med ulven.

Alligevel var der flere molboer, som selv efter at have været under behandling for ulvenægteri ikke var helt tilfredse. De blev bange for at lade børnene lege ude og selv gå en tur i skoven. Igen havde eksperten i naturlig natur en rigtig god løsning. Hvis de kæmpestore hegn, som I har sat om jeres huse, ikke er nok, og hvis I absolut vil udenfor indhegningen, så vær kreative og byg et bur af kæppe til jer selv og børnene.

Det syntes molboerne var en fantastisk god idé, så de kappedes om at bygge de mest kreative bure til dem selv, hvor de var beskyttet, men stadig kunne bevæge benene. Der blev lavet konkurrencer om at kreere de bedste menneskebure og vinderen blev fundet ved en festlig afstemning på torvet.

De få tilbageværende ulvenægterne blev buhet af og udskammet, for alle vidste jo, at det var vigtigere, at ulvene havde et dejligt frit liv, og nægterne var jo allerede blevet tilbudt dårekistebehandling. Der var ingen tvang, for molboerne kunne frit vælge at gå med hegn, eller stille sig selv og deres børn til rådighed som middagsmad for ulvene.

Molboerne holdt op med at besøge hinanden, børnene måtte ikke længere lege udendørs og fårene blev buret inde bag kæmpehøje hegn. Hvor er det godt, at vi lever i et frit land, at kongen passer på os, og eksperter i naturlig natur ved, hvad vi skal gøre, sagde molboerne til hinanden.

Alternativ slutning:

Molboerne blev trætte af ikke at kunne færdes frit og gav kongen 14 dage til at fjerne alle ulve fra hele Jylland, hvorefter de skød hver eneste ulv i selvforsvar. Fordi de havde været så længe om at gøre oprør, skulle de nu skyde 400 ulve i stedet for bare at have skudt den første de så, derfor var det nu 400 gange mere synd for ulvene, og jo længere man venter, desto flere skal man skyde, men ulve skal udryddes og kun dæmoner, hvis plan er at skabe kaos blandt mennesker og dyr, lader ulvene besætte vores dejlige land.

Lene Bang

Lene Bang (2800 Lyngby, 2026-04-27)

#39

Ulve hører ikke til I vores lille land, det store rovdyr udgør en ekstrem fare for vores husdyr som den lemlæster og dræber og det er kun spørgsmål om tid inden de angriber mennesker, det ses tydeligt med deres nærgående adfærd.

Birgitte Dalby (Roslev, 2026-04-27)

#40

kan ikke klare alle de angribe på kæledyr og landbrug dyr. Mennesker som som lave om på de ting de pleje at gøre som de ikke gør mere. Jeg elskede at gå tur i skoven sammen med min hund, det gør jeg ikke mere, alene

Else Antonsen (Videbæk, 2026-04-27)

#43

Ulven skal efter min mening udryddes i Danmark 🇩🇰

Tinna Mosegaard Bjørn (Aalborg, 2026-04-27)

#46

Folk skal ikke leve i frygt for at de selv, deres børn, børnebørn, kæledyr, hobbydyr og husdyr bliver angrebet.
Ulvene kommer tættere og tættere på mennesker, fordi de vænner sig til mennesker, når de render ind i mennesker hele tiden.
Jylland er for lille til ulve.
Stop der Cirkus, før de angriber mennesker ligesom i Holland, Italien mm.

Inger Nielsen (Ranum, 2026-04-27)

#49

Jeg synes der bliver flere og flere tilfælde, hvor ulven kommer tættere på mennesker og vores husdyr/kæledyr. Den virker i mange tilfælde ikke særlig sky og har kun respekt for varselskud. Men det er jo kun et fåtal i Danmark, som har våben på sig, så vi er mange, som ikke ville kunne skræmme den væk bare ved at tale/råbe højt og gøre sig stor.

Hanne weirum Andersen (DK, 2026-04-27)

#50

Ulven skal ikke være i Danmark!

Torben Beyer Clausen (Gislinge, 2026-04-27)

#67

Der er stor utryghed i Jylland

Grethe Rasmussen (Holstebro, 2026-04-27)

#68

Ingen ulve ikke Danmark. Landet er for lille til ulve

Lisbeth Villumsen (Øster Assels, 2026-04-27)

#70

Jeg kan ikke udholde de frygtelige lidelser og pinsler, som ulven udsætter andre dyr for..Danmark er for lille et land til ulve og vi ser ulve kommer tættere på mennesker, måske bliver det snart et barn ulven skambider..Men her og nu er det ubærligt, at dyrene skal lide så grusomt på grund af de fandens ulve...

Maj-Britt Krittenstein (Herlev, 2026-04-27)

#71

Det er nødvendigt

Morten Mortensen (Thisted, 2026-04-28)

#79

Der er ikke plads til ulve, det ender med at de går til angreb på mennesker. Det er rigeligt at de tager husdyr.

Helle Birkkjær Thomas (musen1963@hotmail.com, 2026-04-28)

#81

Med de modbydelige problemer ulven giver den Jydske befolkning , så skal der ikke være frtilevende

Dirk Damsgaard (Hvide sande, 2026-04-28)

#87

Forde vi skal af med ulven. Det her er kun begyndelsen det bliver et kæmpe problem. Inden for de næste 5 år

Per Rasmussen (Bryrup, 2026-04-28)

#88

Jeg er overbrvist om, at de første ulve i 2012 og frem, er ulovligt kørt op gennem Jylland og ulovligt sat ud.

Arnold Hansen (8355 Solbjerg, 2026-04-28)

#92

Danmark er for lille et land til at have ulve i

Ann merethe Rasmussen (Vonge, 2026-04-28)

#96

l.povelsen@ esenet.dk

Helena winberg Povelsen (Esbjerg, 2026-04-28)

#98

Der er ikke plads til ulve i Danmark

Niels Raunkjær (Nørager, 2026-04-28)

#106

Fordi Danmark er for lille til ulve, det er utryg og uforsvarligt 🐺

Connei Eriksen (Farsø, 2026-04-28)

#121

Danmark er for befolket til ulve ,ulve hører til i zoologisk have ikke I den fri natur

Preben Strauss (9881 Bindslev, 2026-04-28)

#125

Ønsker ingen ulve i Jylland

Joan Liltorp (Brønderslev, 2026-04-28)

#127

Der er for mange ulve i DK. Jeg er bange for at gå tur i skoven med vores hund og barnebarn

Susanne Hemmsen (Vejen, 2026-04-28)

#129

Vores frihed som natur elskere er fjernet når ulven er her !!!

Ejgild Christensen (Struer, 2026-04-28)

#135

Danmark er ikke det land ulven forlod for over 200 år siden: I dag er det meget tættere befolket og vi har ikke store sammenhægende skove. Det betyder ulven lever tæt op ad mennesker og tamdyr, til fare og skade.

Jesper Ørsted (Dyssegård, 2026-04-28)

#139

Mener ikke de er en gevinst for Danmark

Bente Hartvig (Roskilde, 2026-04-28)

#141

Vi skal være et ulvefrit land.

Yrsa Søgaard (Sjølund, 2026-04-28)

#144

Bor på landet og kan ikke længere være tryg

Lene Søgaard (Thisted, 2026-04-29)

#149

Jeg skriver under, fordi Danmark skal være et land uden disse rovdyr af ulve.

Lis Neumann Westerberg (Greve, 2026-04-29)

#150

Jeg ikke mener vi skal til at bo bag store hegn for at de kan gå frit.

Karina Kristensen (Brande, 2026-04-29)

#162

Vi bor hvor der er set ulv og har hund ikke godt.

Erik Holk (Ulfborg, 2026-04-29)

#163

Jeg skriver under fordi ulven skal ikke have lov til at maltrakterer husdyrene til døde, der kan ske et overfald på et menneske når som helst, og hvad så, det er utilgiveligt det får lov at finde sted

Svend Theil (9210, 2026-04-29)

#164

Der ikke er plads nok i DK til fritlevende ulve

Hanne Salomon Hvistendahl (Charlottenlund, 2026-04-29)

#165

Det skal ikke være ulve i Danmark

Rannva jógvansdøttir (jakobsenrannva@gmail.com, 2026-04-29)

#166

Ulven forhindrer andre dyr og mennesker at leve i naturen. Den er alt for dominerende og farlig. Mine børnebørn har ikke måttet lege i skolen siden de fandt et halvbidt rålam, 100 m fra deres hus.

Birgit Rothmann (Sabmsø, 2026-04-29)

#172

Jeg syntes ikke det kan være rigtigt at man skal frygte for ens husdyr og kæledyr samt være bekymret for mindre børn

Mona Jensen (Snedsted, 2026-04-29)

#173

Ulve hører ikke hjemme i Danmark

Mikkeline Valeur (8831, 2026-04-29)

#176

Frie/Vilde ulve her i landet skal enten holdes på en bestand på max 20. Der er ikke plads til flere 100. De kommer for tæt på mennesker og husdyr

Jamie Jaconelli (Munkebo, 2026-04-29)

#181

Ulven er ikke hjemmehørende her i Danmark mere.

Randi Pedersen (Videbæk 6920, 2026-04-29)

#188

Ulven hører ikke til her
Danmark er for lille og de angriber folks husdyr / det er ikke i orden og utrygt

Susanne Lyngaae (Munke Bjergby, 2026-04-29)

#191

Ulve hører ikke til i Jylland og jeg bor op ad området de er i

Henrik Gjørtsvang Knudsen (Hemmet, 2026-04-29)

#194

Ønsker et ulvefrit Danmark. Vilde rovdyr med status af fuldt beskyttet - det giver berettiget skræk og rædsel.

Kristine Frøkjær (Hurup, 2026-04-29)

#196

Ulvene er til fare for vores tamdyr.

Turi Lindberg (Fredericia, 2026-04-30)

#200

Jeg vil kunne lufte mine hunde,uden frygt for at ulve kommer og angriber😡

Jan Gravesen (Hurup, 2026-04-30)



Betalt Annoncering

Skrivunder.net vil annoncere denne underskriftindsamling over for 3000 personer.

Lær mere...